Adıyaman Gezi Rehberi

0
537
Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi
5
(1001)

Adıyaman gezi rehberi, Güneydoğu Anadolu bölgesinin nadide kentlerinden birisi olan Adıyaman, bulunduğu coğrafik bölge özelliklerinin yaratmış olduğu kendisine has iklim ve doğal güzelliklerinin dışında bölgenin binlerce yıla uzanan geçmişinden de önemli izler taşıyor. Özellikle de Medeniyetler Beşiği Anadolu coğrafyasının en önemli örneklerinden birisini oluşturan Adıyaman, günümüzde de dünya kültürüne yön veren bir yapıya sahiptir. Kültürel ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Adıyaman için hazırlanan Adıyaman gezi rehberi ile son derece keyifli bir Adıyaman seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Adıyaman Gezi Rehberi

40 Bin Yıllık Tarih Adıyaman

Adıyaman’ da bulunan Palanlı Mağarası’ nda gerçekleştirilen incelemeler neticesinde kentin tarihinin 40 bin yıla kadar uzandığı belirlenmiştir. Orta Fırat bölgesinde yer alan Adıyaman, çok sayıda Neolotik ve Kalkilitik çağlardan izler taşıyor. Bu yüzden Adıyaman bu özelliği ile tarihin gizemli medeniyeti Hitit’lerden, Kommagene Krallığı’na kadar uzanan tarihi bir dokuya sahiptir. Ayrıca Roma İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi dünyaya hükmetmiş döneminin büyük güçlerinin de tarihi yapı ve izlerinin yer aldığı Adıyaman gezi rehberi ile Anadolu coğrafyasının medeniyetler tarihine en net bakışı gerçekleştirebilmek mümkün oluyor.

Adıyaman’ da özellikle Helenistik ve Roma dönemlerine ilişkin en önemli izlerden birisi de Nemrut Dağı’ dır. Dünya genelinde bir popülariteye sahip olan Karadut köyü civarında bulunan 2206 metrelik devasa heybeti ile Nemtur Dağı bulunuyor. Özellikle ‘Geç Helenistik Devir’ izlerinden birisi olan tapınaksal mezar anıtı, dünyanın her yerinden göz önünde bulundurulan kültürel varlıkların en değerlisi konumunda bulunuyor. 1987’ de UNESCO ‘İnsanlığın Kültür Mirası’ listesinde bulunuyor. Aynı zamanda da 1988’ de Türkiye tarafından ‘Milli Park’ statüsüne taşınmıştır. Adıyaman gezi rehberi doğrultusunda bu eşsiz kültürel değeri görmek isteyenler için kent genelinde çok yüksek şiddette bir kış dönemi geçiyor olması nedeni ile gezilerin daha çok ilkbaharın başladığı mayıstan itibaren sonbahar başlangıcı eylül ayına kadar olan dönemde gerçekleştirilmesi öneriliyor.

İlgili Yazı
İnsuyu Mağarası - Burdur

Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı haricinde Adıyaman’ da Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden izler yer alıyor. Özellikle de bu dönemlerden gelen birbirinden eşsiz estetiğe sahip olan camiler mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. İslam dünyasının etkilerinin haricinde Hristiyanlığın izlerini taşıyacak özel değerleri bulunuyor. Bunlardan en sağlıklı durumda olanı ise ‘Mor Petrus Kilisesi’ olarak gösteriliyor. Adıyaman gezi rehberi çerçevesinde ayrıca Paleotik dönemden, günümüze dek uzanan her dönem ve her çağa ait olan 30 bini aşkın eserin sergilendiği Adıyaman Müzesi’ ni ziyaret edebilirsiniz.

Oturakçı Pazarı ise Adıyaman yöresine özgü eşyalar, el sanatları ürünleri ve halı konusunda alışveriş yapmak isteyenler için Adıyaman gezi rehberi doğrultusunda en özel noktalardan birisini oluşturuyor. Kenti ziyaret edip, kente özgü hediye ya da anı almak isteyenler için eşsiz bir alternatif olan Oturakçı Pazarı, son derece ekonomik fiyatları ile de turistler için gerçekten eşsiz bir seçenek sunuyor.

Adıyaman’a Ne Zaman Gidilmeli?

Adıyaman için hazırlanan Adıyaman gezi rehberi çerçevesinde kentin tüm mekanlarını gezmek, güzelliklerini keşfetmek için her kentte olduğu gibi gezilebilecek en ideal mevsim ve aylar belirlemiştir. Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında etkin bir köprü fonksiyonu taşıyan Adıyaman, hem bu bölgelerin iklim koşullarının haricinde dönem dönem Akdeniz Bölgesi ikliminin etkilerini de taşıyabiliyor. Adıyaman özellikle doğusundan, batısına kadar uzanan meşhur Toros Dağları nedeni ile hem kuzeyinde hem de güneyinde farklı iklim etkilerini görebilmek mümkün oluyor. Özellikle de yaz aylarında kentin kuzey bölümünde yaz ayları çok daha yüksek kuraklık değerlerinde ve serin geçerken, güney bölümünde ise yaz ayları çok yüksek sıcaklıkta ve kurak şekilde geçer.

Kış ayları ise kuzey bölümü için yoğun yağış miktarlarının görüldüğü soğuk bir dönem olurken, güney bölümü için daha çok ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Buna karşın kentte bulunan ve bölge geneline önemli bir su kaynağı oluşturan ‘Atatürk Baraj Gölü’ dolayısı ile iklimsel yönden bölgede ortaya çıkan farklı etkenler, Adıyaman genelinde görülen iklim koşullarında ciddi bir yumuşamanın oluşmasına yardımcı oluyor.

İlgili Yazı
Artvin Gezilecek Yerler - Artvin’in En Güzel Yerleri

Kentin her noktasını zorlu ve sert hava şartları nedeni ile görememe gibi bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyenler için Adıyaman gezi rehberi çalışmalarında her zaman kente seyahatlerin mayıs ve eylül ayları arasında yapılması öneriliyor. Bu şekilde bölgenin zorlu hava koşullarından etkilenmeden kent merkezinde bulunan kültürel ve doğal değerlerin haricinde Nemrut Dağı gibi kente biraz uzak mesafede ve zorlu koşulların mevcut olduğu yerleri de görebilmek mümkün oluyor. Bu nedenle tavsiye edilen seyahat dönemleri tercih edilmesi gerekse de yılın her döneminde Adıyaman, kendisine has güzellikleri ile seyahat edilebilecek bir gezi rotalarından birisidir.

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz