Artvin Gezilecek Yerler – Artvin’in En Güzel Yerleri

0
227
Artvin gezilecek yerler
Artvin gezilecek yerler
5
(1)

Merhabalar; bu yazımızda sizlere Artvin gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim. Artvin gezi rehberi olarak listede bulunan yerleri gezebilirsiniz. Artvin’de gezilecek yerler listemiz oluşturulurken gezginler tarafından tercih edilen ulaşımı kolay yerleri yazmaktayız. Lafı uzatmadan gelin Artvin gezilecek yerler listesini görelim. İşte; Artvin gezilecek yerler

Artvin Gezilecek Yerler

Dolishane Kilisesi

10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu kilise adeta şehrin tarihini yansıtmaktadır. Dolishane Kilisesi Hamamlı köyünde bulunmaktadır. Bu nedenle Hamamlı Kilisesi olarak da bilinmektedir. 17. Yüzyılda camiye çevrilen bu kilise, Bagratlı Kral Sumbaht tarafından yaptırılmıştır. Cami olarak kullanmaya başlandıktan sonra kilise cami olarak adlandırılmaktadır. Bu kiliseye gittiğinizde adeta tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Dolishane kilisesinde sadece dışarısında fotoğraf çektiren pek çok insan bulunmaktadır. Fakat tarihi tam anlamıyla yaşamak için gördüğünüz tüm tarihçeleri okuyarak, orayı yaşamanızı öneriyoruz. Bu nedenle Artvin’e geldiğinizde mutlaka bu Kilisye uğrayarak Artvin’in tarihini anlamaya çalışmalısınız.

Dolishane Kilisesi
Dolishane Kilisesi

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde yer almaktadır. Bu ilçeye yolculuğunuz sırasında eşsiz manzarası olan dağlar, tepeler, yamaçlar, bulutlar göreceksiniz. Ulaşmaya çalışırken her ne kadar yorulsanız da gördüğünüz manzaralar o yorgunluğa değecektir. Mençuna Şelalesi Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük şelalesidir. Şelalenin hemen yanında bir de mesire alanı bulunmaktadır. Bu şelale doğal güzellikleri ve manzarası ile insana öyle huzur veriyor ki, onca turist çekmesi çok normal.

Mençuna şelalesi ziyaretiniz sırasında İkiz Köprüyü de görmenizi öneriyoruz. Çok yakınında bulunan bu köprü, 18. Yüzyıldan kalma bir Osmanlı eseridir. 2003 yılında ise restore edilerek bugün ki halini almıştır. Nehrin şırıl şırıl sesinden başka ne bir araba sesi, ne şehrin gürültüsü hiçbir şeyin duyulmadığı bu yerde çok keyifli ve huzur dolu vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

İlgili Yazı
Los Angeles Gezi Rehberi - Melekler Şehri
Mençuna Şelalesi Nasıl Gidilir
Mençuna Şelalesi

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Milli Parkı Artvin’in Şavşat ilçesinde yer almaktadır. Bu milli park ülkemizde bulunan 40 milli parktan bir tanesi olmak ile birlikte iki farklı alana ayrılmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi Karagöl, diğeri ise Sahara Yaylası’dır.

İlçe merkezi olan Şavşat’a 45 km uzaklıkta olan Karagöl, aracınız var ise kendi aracınızla yok ise ilçe merkezindeki tur şirketleri ile anlaşarak gidebileceğiniz bir alandır. Manzarası ve doğal güzelliği öyle güzeldir ki çekilen yolu tamamen hak etmektedir. Buraya da ulaşım sırasında bir hayli yorulabilirsiniz. Fakat göreceğiniz manzara tüm yorgunluğunuzu unutturacaktır. Gürültüden kalabalıktan uzak huzurlu bir ortamda kafa dinlemeyi özlediyseniz Karagöl Sahara Milli Parkı’na mutlaka uğramalı ve orada vakit geçirmelisiniz.

Karadeniz insanının sıcakkanlılığına burada yakından tanık olabilirsiniz. Etrafta asık suratlı insanların olmaması da manzaranın verdiği huzura ayrı bir huzur katmaktadır. Çadır ile kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız Karagöl’e gelirken mutlaka çadır getirmelisiniz. Oralara kadar gidip de Karagöl’ü görmezseniz çok pişman olursunuz.

Karagöl Sahara Milli Parkı
Karagöl Sahara Milli Parkı

Karçal Dağları

Ülkemizin Kuzey Doğu ucunda yer alan Karçal Dağları, ihtişamlı görüntüsü ile göz dolduran bir dağ zinciridir. En yüksek noktası 3429 metre olan bu dağlar Berta Vadisi, Çoruh Vadisi ve Gürcistan sınırlarına kadar uzanmaktadır.

Dağların içerisinde buzullar ve buzul gölleri yer almaktadır. Trekking sporuna gönül veren herkesin bu adrese uğraması gerekmektedir. Karçal dağlarının bir kısmı Gürcistan sınırlarında bulunmaktadır. Bu dağlarda biyolojik olarak çok çeşitlilik bulunmaktadır. Karçal Dağları’nda çok fazla bitki türü bulunmaktadır.

Tekkale Köyü

Tekkale köyü Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlıdır. Bu şirin köy, sulak bir vadiden geçerek ceviz ve kiraz ağaçlarının içerisinde harika bir köydür. Tekkale Köyü eskiler tarafından Dörtkilise olarak bilinmektedir. Bu isimle bilinmesinin sebebi isminden de anlaşılacağı gibi köyün içinde 4 adet kilisenin bulunmasıdır. Dört kilisenin her biri de çok dikkat çekici yapıdan oluşmaktadır. Bu kiliseler 10. Yüzyıldan kalmaktadır. Fakat modern görünüşü ile adeta yeni eserler gibi görünmektedir. Bu dört kiliseden özellikle bir tanesi mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bu kilisenin adı, Tekkale kilisesidir. Artvin’e yolunuz düşerse Tekkale Köyü’nü ziyaret etmenizi öneriyoruz.

İlgili Yazı
Marmaris Ücretsiz Kamp Alanları

Barhal Çayı

Altıparmak çayı olarak da bilinen Barhal Çayı, hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde mekanlarından bir tanesidir. Bu kadar turist çekmesinin en önemli sebebi, burada kano ve nehir kayağı yapılmasıdır. Bu çay yüksek dağlar ile çevrili konumdadır. Kaçkar dağlarının güney kısmındaki yamaçlarında doğmaktadır. Barhal Çayı vadi içerisinden Yusufeli’nin 2 kilometre kadar güneyinde olan Çoruh nehrine akmaktadır.

Satlel Kalesi

Artvin hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserleri ile ülkemizin en güzel miraslarından bir tanesidir. Burası yalnızca yerli turist değil, aynı zamanda çok sayıda yabancı turistte almaktadır. Satlel Kalesi Söğütlü Köyü’nde bulunmaktadır. Söğütlü Köyü ise Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı olup, ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktadır. Bu kale moloz taşlarından inşa edilmiş olup, Bagrat Kırallığı tarafından IX. Yüzyılda yapılmıştır. Yapılış tarihi yalnızca tahminden ibarettir. Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatname isimli kitabında da bu kaleden bahsedilmektedir. 2019 yılında halen görülmeye değer olsa da harap bir durumdadır.

Porta Manastırı

Doğu Karadeniz bölgesinin tarihini yansıtan bir diğer tarihi güzellik de Porta Manastırı’dır. Bu manastır Artvin merkezine bağlıdır. Pırnarlı isimli köyün içerisinde yer almaktadır. Porta Manastırı Prens Khaouli tarafından 896 – 918 yıllarında yaptırılmıştır. Bugün ki hali ise o dönemlerden değil, Kral Gürgen’in yaptırdığı dönemlerde kalmaktadır. O günlerden kalıntıların yer aldığı bu manastır görülmeye değer yerler arasındadır.

Beyazsu Yaylası

Karadeniz bölgesinde özellikle doğu karadeniz bölümünde yaylalar oldukça dikkat çekmektedir. Beyazsu yaylası da bu güzel yaylalardan bir tanesidir. Karçal Dağları eteklerinde yer alan bu yayla, hem doğal güzellik hem de tarihi açıdan çok farklı ve güzel bir yer tanımanızı sağlıyor. Turizm açısından oldukça önemli olan bu bölge hem yerli hem de yabancı turist çekmektedir. Güzelliği ile bilinen Yıldız gölüne fazlaca yakındır. Bu yayla ormandan çok çayırlık bir alandadır. Buraya beyazsu yaylası denilmesinin sebebi ise, kayadan köpürerek akan sudur.

İlgili Yazı
Edirne Gezilecek Yerler - Edirne’nin En Güzel Yerleri

Hatila Vadisi

Hatila vadisi, Çoruh nehri kollarından bir tanesidir. Artvin merkezine bağlı olan bu alanda birçok dere bulunmaktadır. Milli park olan bu vadiye Artvin merkezden yaklaşık 10 kilometre mesafe sonra ulaşılmaktadır. Bu yol süresince birçok farklı kayaç gözünüze çarpacak ve yolculuk da eşsiz bir manzara ile sizi karşılayacaktır.

İskenderpaşa Camii ve Türbeleri

İskenderpaşa Cami ve Türbeleri Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı olan Adakale’de yer almaktadır. Bu camii ve türbeler Hz. Osman döneminde inşa edilmiştir. Fakat Osmanlı Dönemi olan 1553 tarihinde restore edilerek bugün ki şeklini almıştır.

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi Ferhat ve Şirin’in buluştukları kale olarak bilinmektedir. Bu kale Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı olup, ilçeye 5 km uzaklıktadır. Ferhat Kalesi’nin bir diğer adı Kalmaklı’dır. Oldukça uzun tarihe sahip olan bu kale, o günlerden bugünlere hiçbir onarım görmemiştir. Ülkemizde son yıllarda define avcıları çoğalmış ve maalesef Ferhatlı Kalesi harap edilmeye başlanmıştır. Bu kale, Kral Vahtang tarafından 5. Yüzyılda yaptırılmıştır.

Otingo Kaplıcası

Otingo Kaplıcası, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlıdır ve yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şifa kaynağı olan bu kaplıcalara şehre gelen neredeyse her turist mutlaka uğramaktadır. Borçka ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta olan kaplıcalara Otingo Ormanları Ilıcası da denilmektedir.

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz