Avustralya

0
171
Avustralya
Avustralya
5
(51)

Avustralya Dünyanın yedi kıtasından biri. Coğrafi yapısı olarak yemyeşil bir dokuya sahip olan bu kıta,  dünyanın en güzel şelaleleri, uçsuz bucaksız ormanlar, büyük çöller, muhteşem falezlerle gelenlere kucak açar. Avustralya şehirlerindeki doğal parklarıyla öncülükte bulunan, geliştirilmiş bu kültürüyle diğer dünya ülkelerine öncülük etmesiyle bilinir. Avustralya parkları buradaki insanları sosyalleştirerek spor yapmalarını ve oluşturulan aktivitelere katılımlarını sağlayan bir model oluşturmuştur. Hayatsal dinamizm bu kıtada yaşanır. Avustralya yerlileri ve halkı eğlenmeyi seven, sakin ve gürültüsüz bir topluluk olarak bu konularda dünyanın en bilinir insanları arasındadır.

Avustralya’yı kelimelerle ifade etmeyi görev sayıyorsanız çok fazla bir şey söylemeye hiç gerek yok. “Tabiat ve Doğa”, “Güney Kıta”, “Sydney”, “Büyük Okyanus”, “Yeni Dünya” ibareleri burayı anlatmak için yeterli kelimelerdir. Sydney bu kıtanın en ilgi çeken popüler şehirlerinden olarak bilinir. Değişik tarzdaki bina ve yapıları, dünyanın her ülkesinden göç etmiş insanların yerleşimde bulunduğu farklı bir şehir olma özelliğini taşır. Sydney sahilleri uzun plajları, modern yaşam biçimi, doğa ve şehir hayatının iç içe geçtiği uyumuyla gelenlerde hayranlık izleri taşır.

Avustralya Gezilecek Yerler

Sydney’de görülüp gezilmesi gereken yerlerin arasında; Bondi Plajı sörf tutkunları için doğru noktalardan. The Rock bölgesinde tarihsel yapılar ve kültürel varlıkların yoğun etkenleri görülür. Darling Harbour bölgesinde ise alışveriş merkezleriyle pek çok yeme içme mekânı bu ihtiyaçları karşılamak için günün 24 saati açıktır. Şehrin simgeleri olan Featherdale Wildlife Park ve 2 binden fazla hayvana ev sahipliğinde bulunan Taronga Zoo Hayvanat Bahçesi tüm ihtişamıyla gelenleri kucaklamaktadır. Sydney’e imzasını atmış şaheserlerden biri de “Sydney Opera House Binası”dır.

Oldukça zengin ve doğal bir hayata sahip olan Avustralya’da pek çok hayvan türü bulunuyor. Bu türlerin içinde simgeleşen kangurular doğa içinde koruma altına alınmış durumda. Dünyanın en zehirli 10 çeşit örümcek türünden yedisi bu ülkede yaşar. Avustralya’nın doğal güzellikleri arasında Aborjinlere uzun çağlar ev sahipliğinde bulunmuş “Kakadu Natıonal Park” en uzun süre ayakta kalmış yaşayan bu insanların kültürünü dünyaya tanıtmaya devam eder. Bu parkı yılda yaklaşık 200 bin kişi ziyaret ediyor. Kakadu Natıonal Park UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan yerlerden biri.

İlgili Yazı
Los Angeles Gezi Rehberi - Melekler Şehri
Avustralya Gezilecek Yerler
Avustralya Gezilecek Yerler

Avustralya’nın Flinders Rangers bölgesi dünyada eşi ve benzerine rastlanmayan en uzun renkli sıradağları burada konumlanmakta. Avustralya Tazmanya’daki en muhteşem doğa manzaralarından birine sahip olan Cradle Mountain orta kısımda yer alır. Ningalo Coast  ülkenin batı kıyılarında yer alan bölgelerinden biri. Doğu Hint Okyanusu’na uzanan Ningalo Coast, Perth kentine bin 200 km. mesafede bulunur. 260 km. uzunluğunda kırılgan mercan resifiyle Avustralya’nın en büyük mercan kayalıkları burada konumlanır.

Avustralya Mutfağı

Avustralya mutfak kültürü açısından kaliteli yemekleriyle bilinir. Restoranlarında daima taze ve günlük menüler sunulur. Pek çok yemek hormon içermeyen yüksek kaliteli malzemelerden yapılır. Mutfaklarda öne çıkan yiyecekler arasında kuzu eti, biftek, deniz ürünleriyle ünlenmiştir. Avustralya mutfağı Türk mutfağına eşdeğer kültüre sahiptir. Avustralyalılar barbekü konusunda engin kültüre sahip olan insanlar olarak biliniyor. Açık hava aktivitelerine düşkün olan halk fırsat bulabildiği her mekânda barbekü yapar.

Halka açık tüm parklarda tuğladan yapılmış barbekülere sık sık rastlamak mümkündür. Kısa bir anlatımla barbekü Avustralya’nın milli sembollerinden olmuştur. Ülkede yoğunlukta bulunan Publarda yemek yeme işi giderek yükselen bir değer oluşturuyor. Büfelerde atıştırmalıklar inanılmaz derecede ucuzdur. Buralarda sağlıklı ve çeşitli ürünler satılırÜlkede ulaşım tramvaylar sayesinde rahat bir şekilde sağlanır.

Bunun dışında otobüs ve taksiler gelen turistlere gereken hizmeti verir. Avustralya’da konaklanması gereken yerlerin başında; Docklands, North Melbourne, Albert Park Victoria, Southbank Victoria gelmektedir. Buraya gelip alışverişte bulunmak isteyenler için en ideal şehir Melbourne dünyanın en ünlü markalarını ve mağazalarını bünyesinde barındırır. Melbourne’da alış veriş yapmak isteyenler için tavsiye edilen tek yer Kraliçe Victoria Pazarı’dır. Bu pazarda giyecek ihtiyaçlarının yanı sıra hediyelik eşya, sebze ve meyve gibi tüm ürünleri bulmak mümkün. Melbourn’un en ünlü pazarlarından olan burası gelen turistlerin yoğun ilgi gördüğü yerlerden. Eğlence sektörü oldukça hareketlidir. Özellikle müzik açısından çok canlı olan Avustralya’da istenilen her türlü müziğin bulunabileceği pek çok mekan bulunur.

İlgili Yazı
İzmir Gezilecek Yerler - İzmir'in En Güzel Yerleri

Avustralya’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerin arasında “Rialto Kuleleri”, “Victorian Sanat Merkezi”, “Collins Sokağı”, “Melbourne Müzesi”, “Kensington Banliyösü”, “Parlamento Binası”, “Melbourne Akvaryumu”, “Kraliyet Botanik Bahçeleri”, “Yarra Vadisi Şarap Evleri”, “Phillip Adası Penguen Turları”, “Federasyon Meydanı”, “Saint Kilda Plajı”geliyor.

Sri Lanka Gezi Rehberi

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz