Bursa Gezilecek Yerler – Bursa’nın En Güzel Yerleri

0
254
Bursa Gezilecek Yerler Listesi
Bursa Gezilecek Yerler
5
(52)

Merhabalar, değerli Kamp 360 takipçileri bu yazımızda sizlere Bursa gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğiz. Bursa Türkiye de gezilip görülmesi gereken ender şehirlerden bir tanesidir. En kalabalık dördüncü şehrimizdir. Bursa da gezilip görülmesi gereken yerleri listemizde bulabilirsiniz. Lafı uzatmadan gelin Bursa gezilecek yerler listemize geçelim. İşte; Bursa gezilecek yerler

Bursa Gezilecek Yerler

Heykel, Setbaşı, Altıparmak

Heykel, Setbaşı ve Altıparmak Bursa’nın en bilindik üç semtidir. Gezi sırasına gelecek olursak, Altıparmak’tan başlamalısınız. Altıparmak’tan Heykel’e, Heykel’den de Setbaşı’na çıkış yapabilirsiniz.

Altıparmak Bursa’nın en canlı caddesidir. Sağlı sollu dükkanlar ile çevrili bu cadde de tramvayda bulunmaktadır. Tarihi olarak görülecek bir yer diyebilirsiniz. Fakat şehri tanımak için öncelikle bu caddeyi ziyaret etmek yararlı olacaktır. Çünkü adeta Bursa’nın nabzı burada atmaktadır.

Heykel ise, Bursa’nın tam merkezi sayılmaktadır. Tam ortasında Adliye Binasının önünde Atatürk Heykeli bulunmaktadır. Bu nedenle bu semte Heykel denilmiştir. Bursa’nın en eski ve bilinen semti olan Heykel, eski zamanlarda her açıdan şehrin merkeziyken şimdi gelişen şehirde farklı noktalarda ortaya çıkmıştır. Heykele geldiyseniz mutlaka Adliye’nin önünde oturarak etrafı izlemeli, alt geçitlerde bulunan çarşıları gezmeli, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nda vaktiniz var ise bir tiyatro oyunu izlemeli, Sönmez Çarşısı’na bir bakınmalı, Mahfel’de kahve içilmeli ve İnegöl Pasajındaki şaka oyuncakları incelenmelidir. Ayrıca Bursa’nın meşhur İskender’i de bu caddede bulunan Büyük İskender restoranına gitmeli ve iskenderin tadına burada bakmalı. Mavi Dükkan da İskender için ayrı bir alternatiftir.

Heykel semtinin hemen devamında Semtbaşı bulunmaktadır. Setbaşı Köprüsünü geçtikten sonra orda Mahfel Çay Bahçesi bulunmaktadır. Burası Bursa’nın en ünlü çay bahçesidir. Mahfel çay bahçesinin karşısında kütüphane bulunmaktadır. Şehrin geçmişi için kütüphane de ziyaret edilebilir.

İlgili Yazı
Artvin Gezilecek Yerler - Artvin’in En Güzel Yerleri

Ulu Camii

Ulu camiyi ülkemizde herhalde bilmeyen yoktur. Öyle ki sadece sabah namazında burada olmak için kilometrelerce yol kat eden birçok vatandaş bulunmaktadır. Ulu camii, Türk İslam Tarihinin en eski eserlerinden bir tanesidir. Yıldırım Beyazıd tarafından dolayısıyla da Osmanlı Döneminde yaptırılmıştır. Mimari olarak mükemmel bir görüntüye sahip olan Ulu camii, mimari güzelliğinin yanı sıra ülkemizde en çok namaz kılma kapasitesine sahip camidir. 20 adet kubbeden oluşmaktadır.

Güneş sistemindeki gezegenlerinin yörünge hareketlerinin işlendiği bir alan bulunmaktadır. Bu alan caminin doğu cephesinde yer alıp, kabartma şeklinde fonlara işlenmiştir. Ziyaretçilerin en çok dikkati çeken alan bu alandır. Ulu Camii, biraz önce uzun uzun anlattığınız Heykel Semtinde bulunmaktadır. Yani Bursa’nın tam merkezindedir. Kent Meydanı’ndan metroya binerek Ulu Camiiye ulaşabilirsiniz. Metrodan Şehreküstü durağında inmeniz ve Kapalıçarşı istikametinde birkaç dakika yürümeniz gerekmektedir. Terminalden Camiiye gelmek istiyorsanız 38 numaralı otobüse binmeniz gerekmektedir. Bu otobüste Atatürk caddesinde inerek camiye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kapalı Çarşı

Gerek dizilerden gerekse yakın çevrenizden Bursa Kapalı Çarşı’yı mutlaka duymuşsunuzdur. Bursa Osmanlı’nın en eski başkentidir. Bu nedenle Kapalı Çarşı’sı hala görülmeye değer bir ihtişama sahiptir. Birçok şehirde AVM kültürü yerleşse de Bursa’nın Kapalı Çarşı’sındaki esnaf ilişkileri ve alışveriş kültürü asla değişmemiştir. Sıcak ve samimi bir ortamda alışveriş yapmak istiyorsanız da burayı gezmenizi öneriyoruz. Kapalı Çarşı içerisinde de pek çok çarşı bulunmaktadır. Bunlar Uzun Çarşı, Aktarlar, Yorgancılar, Sipahiler, Sahaflar, Gelincik, Karacabey ve Eski Bakırcılar’dır. Kapalı Çarşı’da genel olarak kuyumcu olsa da ayakkabı, şeker, havlu, elbise, bıçak ve tekstil ürünü satan da çok fazla dükkan bulunmaktadır. Kuyumcular Çarşı’sında meşhur yuvarlak kıymalı pide olan cantık bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken onu da yemeyi unutmayınız.

İlgili Yazı
Sri Lanka Gezi Rehberi - Tapınaklar Ülkesi

Kapalı Çarşı, sabah 08.30’da açılarak 19.00’da kapanmaktadır. Pazar günleri ise hiç açılmamaktadır. Gezi yapmadan önce bunu unutmamalısınız.

Kozahan ve İpek Han

Heykel semtine gelerek Kapalı Çarşı’ya uğradığınızda mutlaka Hanları da gezmeniz gerek. Kozahan en meşhur handır. Közde pişirilen Türk kahvesi burada ünlü olup, mutlaka tadına bakmalısınız handa ipek ürünler satan pek çok dükkan bulunmaktadır. Öyle ki İngiltere Kraliçesi bu handan ipek şal almıştır. Dükkanları gezdiğinizde bunun sebebini siz de anlayacaksınız.

İpek Han, Kozahan’a çok yakın olmak ile birlikte daha sakin bir handır. Kozahan’da türk kahvesi içmediyseniz burada mutlaka köpüklü bir Türk Kahvesi içmelisiniz. Ayrıca papağanlar bu han da bolca bulunmaktadır.

Hanlar, Kapalı Çarşı’da bulunması sebebi ile giriş çıkış saati ve tatil gününü unutmayınız.

Yeşil Camii

Yeşil Camii ve Yeşil Türbe Bursa’da gezilecek mimari yapılarında başında gelenlerdendir. Camii, Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Sekiz köşeli karakteristik yapısı, çini işlemeli duvarlar, mermer çerçeveleri ve turkuaz işlemeleri bulunan bu camiiyi Bursa’nın neredeyse her yerinden uzaktan da olsa görme imkanına sahipsiniz.

Yeşil Türbe’nin içinde de Sultan Mehmet Çelebi, oğulları ve Kızları Ayşe Hatun ve Selçuk Hatun’un sandukaları yer almaktadır.

Setbaşı Yıldırım’da bulunan Yeşil Cami Terminal’den 99 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüsten türbenin önünde inmeniz gerekmektedir. Türbe ile camii arası çok uzun bir mesafe değildir. Ulucamii yönüne doğru 10 dakika kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz. Feribot ile gelenler içinde F3 numara otobüs Yeşil Türbe’nin önünde indirmektedir.

Kaplıcalar

Kaplıca, termal havuz ve hamamlar Bursa’da oldukça ünlüdür. Ülkemizin hatta Dünya’nın bu alanda en ünlü şehirlerinden bir tanesidir. Çekirge ve Bademli Bahçe bölgelerinde yer alan şifalı sular en bilindik şifalı sulardır. Bunlar dışında, Mustafakemalpaşa, Orhangazi ve İnegöl ilçelerinin şifalı suları da meşhur kaplıcalardır.

İlgili Yazı
Karadeniz Kamp Alanları, En iyi Karadeniz Kamp Alanları

1394 yılında Bursa’da yaptırılan en eski hamam Eski Kaplıca’dır. Kükürtlü Mahallesi, Eski Kaplıca Sokak da yer almaktadır. Bunlar dışında Çekirge, Yeni Kaplıca Caddesinde yer alan Karamustafa Ilıcası ve yine aynı cadde de bulunan Kaynarca Hamamı ve Çekirge Meydanında yer alan Kervansaray Hamamını ziyaret edebilirsiniz.

Tophane

Tophane şehrin merkezinde yer almakla birlikte kuşbakışı Bursa manzarasını izleyebileceğiniz bir yerdir. Burada yangın gözetleme kulesi olan Tophane Saat Kulesi’ni, Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Dini yapılara ilgi çeken herkesin buraları görmesini öneriyoruz.

Ayrıca burada yer alan kafe ve restoranlarda manzaraya karşı dilerseniz yemek yiyebilir, dilerseniz çay kahve içebilirsiniz. Tophane şehir merkezinde bulunmaktadır. Gezeceğiniz birçok alana yürüme mesafesindedir. Metro – 2 hattı ile ya da 3/C, 48/A, 5/A, 9/M otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Irgandı Köprüsü

Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlaya köprü, Irgandı Köprüsü’dür. Dünya’da yer alan gört arastalı köprüden bir tanesi olması sebebi ile önemli bir özelliğe sahiptir. Bu özellik Dünya’da başka Venedik’te Ponte Rialto, Floransa’da Ponte Vecchio ve Bulgaristan’da Osmanlı köprülerinde yer almaktadır. Bu özelliği sebebiyle Irgandı köprüsü çok fazla turist çekmektedir. Gümüüş çini, ebru, ahşap oymaculuğu, minyatür dükkanları, metal işletme sanatı ve yöresel yemekleri bu köprü üzerinde bulabilirsiniz. Bursa’nın tarihini anlatan kitapları da burada bulabilirsiniz. Irgandı Köprüsü’ne Metro-1 ve Metro-2 hattı ile ulaşabilirsiniz. 22/C, 35/C, 48, 8/L, 9/D, 9/M otobüsleri ile de bu köprüye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trilye ve Kumyaka

Buralar Bursa’nın sahil kasabalarıdır. Trilye, zeytini ile ünlü olup, güzelliği ile görülmeye değerdir. Bizans döneminde ismi Triglia ismi idi. Mudanya’dan yaklaşık 7 kilometre sonra yani 15 dakikalık bir yol kat ederek Kumkaya Köyü’ne ulaşacaksınız. Burası Trilye kadar ünlü olmasa da çok sakin ve güzel bir köydür. Girişte yer alan Kadınlar Derneği’nde çiğbörek ve mantı yiyebilirsiniz. Köyün içinde gerçekleştirdiğiniz küçük bir yürüyüş sonrasında sahile ulaşabilirsiniz. Sahilde ördeklerin yanı sıra yazları denize giren insanlar görmek mümkündür. Trilye toplamda Mudanya’ya 11 kilometre uzaklıkta olup, diziler de dahi adını duyacağınız çok güzel bir sahil kasabasıdır.

İlgili Yazı
Adıyaman Gezi Rehberi

Bursa gezilecek yerler listemiz bunlardı. Sizlerinde beğendiği ve mutlaka gidilmesi gereken yerleri yorum kısmından belirtebilirsiniz. Hoşçakalın…

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz