Edirne Gezilecek Yerler – Edirne’nin En Güzel Yerleri

0
309
Edirne gezilecek yerler
5
(10)

Edirne gezilecek yerler, listesini vermeden önce sizlere biraz Edirne’nin neden Türkiye’de gezilip görülmesi gereken yerlerden birinin olduğundan bahsedeyim. Öncelikle Edirne, Osmanlı Devleti’ne 1365 – 1453 yılları arasında başkentlik etmiştir. Bursa’dan sonra Osmanlı Devleti’ne 88 yıl başkentlik yapmış, İstanbul’un Fethi ile Başkent İstanbul’a taşınmıştır. Edirne gezi rehberi, bundan dolayı şehirde Osmanlı eserlerini ve tarihi havayı hissedebilirsiniz. Edirne Trakya’nın büyük şehirlerinden biri olmakla beraber Bulgaristan ve Yunanistan’a sınır komşusudur. Sizlere tavsiyem Edirne gezinizi temmuz ayında yapmanız. Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izleme şansı elde edersiniz. Edirne gezilecek yerler listesine geçebiliriz.

Edirne Gezilecek Yerler

Selimiye Camii

Selimiye Camii, Tarih derslerinden hepimizin çok iyi bildiği bir camidir. Çünkü, Mimar Sinan’ın ustalık eseridir ve bu özelliği ile birçok sınavda soru konusu dahi olmuştur. Edirne’de gezilecek yerler denildiğinde her turistin aklına ilk Selimiye Camii gelmektedir. Mimar Sinan Selimiye Camii’yi 80 yaşında tasarlamıştır. Anıtsal bir yapıt olan bu camii, Osmanlı Türk sanatının ve dünya mimarlık tarihinin eşsiz eserlerinden bir tanesidir. Kesme taştan inşa edilmiştir. Taş, mermer, ahşap, sedef ve çini süslemeleri ile muhteşem bir güzelliğe sahip mutlaka görülmesi gereken bir eserdir. 1569 ve 1575 tarihleri arasında yapılmıştır. Meydan Mahallesi’nde yer alan bu camiiye gittiğinizce bir rehberden yardım almanız çok daha detaylı bilgiye sahip olarak gezmeniz açısından daha yararlı olacaktır.

Edirne gezilecek yerler
Selimiye Camii

Rüstempaşa Kervansarayı

Rüstempaşa Kervansarayı Osmanlı mimarisinin en başarılı eserlerinden bir tanesidir. Bu kervansaray Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Rüstempaşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Bu eserde dikdörtgen avlular ve bu avluların çevresine iki katlı odalar yapılmıştır. 1972 yılında restore edilerek otel olarak kullanılan Rüstempaşa Kervansarayı, tuğla ve taş sıraları ile ilginç bir tasarıma sahip olmaktadır. Kervansaray 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştür. Rüstempaşa Kervansarayı’na şehir merkezinden yürüyerek çok kolay ulaşabilirsiniz. Eğer aracınız ile geldiyseniz, Kervansaray’ın hemen yanın bir otopark yer almaktadır. Bu otoparka aracınızı park edebilirsiniz.

İlgili Yazı
Akyaka Kamp Alanları
Edirne gezilecek yerler
Rüstempaşa Kervansarayı

Üç Şerefeli Camii

Edirne’de yer alan Osmanlı mimarilerinden bir tanesi de Üç Şerefeli Camii’dir. Bu cami, Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Sultan II. Murat tarafından 1443 ve 1447 yılları arasında yaptırılmıştır. Tarih itibari ile Selçuklu mimarisinden Osmanlı mimarisine geçiş dönemi eserlerinden bir tanesidir. Caminin her minaresi farklı yüksekliğe ve tasarıma sahiptir. Toplanda dört minaresi bulunmaktadır. İslam tarihinin ilk üç şerefeli minaresine sahip olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle Üç Şerefli Camii olarak isimlendirilmiştir. Caminin her şerefesine ayrı merdivenler ile çıkılmaktadır.

O dönemin en görkemli camilerinden olan Üç Şerefeli Camii, çok kubbeli camiden tek kubbeli camiye geçişin ilk örneklerindendir. Ayrıca Osmanlı mimari tarihinde ilk büyük revaklı avlu denenmesi bu camide yapılmış olup, bu tür mimari eserlerin belki de en güzel örneklerindendir. Caminin kapısı dahi görülmeye değer olduğundan Edirne’ye geldiğinizde mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Avlda çay bahçesi yer almaktadır. Bu çay bahçesinde de keyifli vakit geçirebilir, çay içebilirsiniz.

Edirne gezi rehberi
Üç Şerefeli Camii

Muradiye Camii

Muradiye Camii, 1436 yılında inşa edilmiştir. Çinileri ve ahşap işçiliği ile öne çıkan Edirne camilerinden bir tanesidir. II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Çinileri ve süslemeleri Bursa’da yer alan Yeşil Camii’den sonra en güzel süslemelerden bir tanesidir. Muradiye Camii Küçükpazar semtinde yer almaktadır. Saray içerisinde bir tepede bulunan bu cami Edirne merkezine yürüme mesafesinde olup, Edirne’yi ziyarete gelen her turistin görmesi gereken bir eserdir. Ayrıca Selimiye Camisini gezdikten sonra 10 dakikalık bir yol kat ederek bu camiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Edirne gezilecek yerler
Muradiye Camii

Etnografya Müzesi

Edirne Etnografya Müzesi arkeoloji bölümü ve bahçesi ile çok büyük bir alana yayılmaktadır. Birçok medeniyetten eserleri içerisinde barındıran bu müze, paleontolojik, neolitik ve kalkolitik çağlardan kalma fosil kanıtları sergilemektedir. Bu müze 1971 yılında hizmete açılmıştır. Ev örnekleri, Roma dönemine ait ikonlar, Edirne yöresine has giysiler, Edirne fotoğrafları gibi mutlaka görmeniz gereken çok sayıda eseri içerisinde barındırmaktadır. Etnografya müzesi Selimiye Camii’ne 50 metre kadar uzaklıktadır, yani yanı başındadır. Selimiye Camii ziyaretinden önce ya da sonra Etnografya Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Özellikle Edirne tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin kesinlikle gidip görmesi gereken bir müzedir.

İlgili Yazı
Karadeniz Kamp Alanları, En iyi Karadeniz Kamp Alanları
Edirne gezilecek yerler
Etnografya Müzesi

Eski Camii

Eski Camii, Süleyman Çelebi tarafından yapılmıştır. Edirne bölgesinde ilk anıtsal yapıt olması bakımında önemli bir yere sahiptir. 9 kubbe eklentisi olan bu camii 15 yüzyılın en büyük camiilerinden bir tanesidir. İç yapısında dört adet paye bulundurmaktadır. Bu nedenle oldukça ferah ver geniş bir yapıya sahiptir. Orta kubbede ışık fener ve minber bulunmaktadır. Bunlar zarif ve kibar bezemeleriyle muhteşem bir görüntü yansıtmaktadır. Eski Camii Sabuni Mahallesi’nde yer almaktadır. Osmanlı devletinin büyümesinin sembollerinden en önemlisi olan bu camiyi tarihimizi incelemek açısında görmeniz gerekmektedir.

Edirne gezilecek yerler
Eski Camii

Beyazıd Külliyesi ve Şifahanesi

Beyazıd Külliyesi ve Şifahanesi 1484 – 1488 yılları arasında mimar Hayrettin öncülüğünde inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin en güzel ve en beğenilen eserlerinden bir tanesidir. Bu külliye ve şifahane engebeli bir arazi üzerine yapılmış olup, sağlam setler arasından yükselmektedir. Yüzden daha fazla kubbeye sahiptir. Cami, medrese, darüşşifa, hamam, mutfak ve erzak dolapları gibi birçok yapıyı içerisinde barındırmaktadır. Zaten külliye adını almasının sebebi de bu kompleks yapısıdır. Günümüzde bu eşsiz mimari yapı Sağlık Müzesi olarak faaliyet göstermekte ve sizler gibi değerli turistlere tarihimizi en güzel şekilde yansıtmaktadır. Ayrıca haftanın üç günü çeşitli konser etkinlikleri burada verilmektedir.

Edirne gezilecek yerler
Beyazıd Külliyesi ve Şifahanesi

Selimiye Arastası

Selimiye Arastası, Kavaflar çarşısı olarak da bilinmektedir. Selimiye Camisi’nin sağ tarafında yer alan bir yamaç üzerinde kurulmuştur. Bu çarşı 73 adet kemer ile inşa edilmiş olup, 124 tane dükkanı içerisinde barındırmaktadır. Dükkanların her biri aktif olarak hizmet vermektedir. Bu çarşının tam ortasında Dua Kubbesi diye isimlendirilen bir bölüm de vardır. Eski zamanlarda çarşı sabah açıldığında bütün esnaf bu kubbenin etrafında toplanır, adaletli şekilde iş yapacaklarına daire yemin ederlermiş. Selimiye Arastası ilk yapıldığı dönemde üst kısmı kurşun ile örtülü imiş. Sonraları gerçekleştirilen restore çalışmaları sonucunda bu kurşunlar kiremit malzemesi ile değiştirilmiş. Edirne’yi ziyaretiniz sırasında bu önemli turistlik çarşıyı da gezmenizi öneriyoruz.

İlgili Yazı
Artvin Gezilecek Yerler - Artvin’in En Güzel Yerleri
Edirne gezi rehberi
Selimiye Arastası

Edirne Büyük Sinagogu

Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmış olan Seferad Cemaati bu Edirne Büyük Sinagogu’nun yapılmasına ön ayak olmuştur. Sinagog Türkçe anlamı ile toplantı yeri manasındadır. Edirne Büyük Sinagogu dünyanın en büyük 3. Sinagogudur. Burada 1905 yılında bir yangın çıkmış ve bu yangın sonucunda restore çalışmaları yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. II. Abdülhamid’in fermanı restore çalışmalarını başlatan adım olmuştur. Sinagogun mabeti dış kısımdan basamaklı şekilde yükselmektedir. Edirne Büyük Sinagogu Dilaverbey Mahallesi’nde yer almaktadır.

Edirne gezi rehberi
Edirne Büyük Sinagogu

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü, Sultan Abdülmecit zamanında inşa edilmiştir. Edirne – Karaağaç arasındaki yolda Meriç Köprüsü karşınıza çıkmaktadır. Bu köprü üçgen prizma şeklindeki selyaranları, ayaklarında bulunan tahliye gözenekleri ile görsel anlamda mükemmel bir görüntüye sahiptir. 1842 yılında yapımı tamamlanan köprünün kemer kısmında bazı figürler yer almaktadır. Bu figürler; sekiz köşeli yıldız, on iki hayvanlı Türk takvimi ve iki ejderhadır. Ejderhalar Selçuklu mimari yapısını yansıtmaktadır. Bir de mermerden yapılan Seyir Köşkü vardır ki burası Meriç Köprüsü’nün en görülmeye değer ve en özel bölümüdür. Seyir köşkü dört adet dikdörtgen ayak üzerine oturtulmuştur. Bu köşkün dış yüzeyinde birtakım motifler yer almaktadır. Bu motifler, silah, zırh, trampet, miğber gibi o döneme ait önemli birtakım eşyaları sembolize etmektedir. Edirne Karaağaç yolundaki bu Köprü’yü mutlaka görmeli ve incelemek için orada vakit geçirmelisiniz.

Edirne gezi rehberi
Meriç Köprüsü

Edirne gezilecek yerler önerim bu kadardı. Son olarak Meriç nehri kenarında kahvaltı yapmayı unutmayınız.

İzmir Gezilecek Yerler

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz