Eskişehir

0
150
Eskişehir
Eskişehir
5
(1)

Eskişehir, Eskişehir’e yerleşen ilk uygarlık Hititler’dir. Arkasından Frigya, Roma, Bizans ve sayısız uygarlık arasında el değiştiren bu topraklarda Osmanlılar’dan önce 1074 yılında Selçuklular egemen olmuşlar. O dönemde şehir Anadolu Selçukluları ile Haçlılar arasında birçok savaşa sahne olmuştur. 1289 yılında Selçuklular Eskişehir’i Osman Gazi’ye vermiştir. Daha sonra Karamanlılar’ın eline geçen şehri Birinci Murad yeniden Osmanlı topraklarına katmıştır.

Bugün Eskişehir, köklü tarihsel mirası yanında, Avrupa’ya dönük yüzü, genç nüfüsu, modern yaşam tarzı ve hareketli sosyal hayatı ile ülkemizin en gözde şehirlerinden biridir.

Ülkemiz tarihinde birçok ilkin yaşandığı bir şehirdir Eskişehir. Osmanlı’da ilk verginin alınması, ilk hutbenin okunması, ilk modern haritanın çizilmesi, ilk köy enstitüsünün açılması, ilk Türk otomobili Devrim’in üretimi, ilk damperli kamyon üretimi, ilk jet motoru yenilemesi, ilk F-16 motoru üretimi, ilk helikopter parçası üretimi ve ilk yüksek hızlı tren seferi Eskişehir’de olmuştur.

Şehrin içinden geçen ve Sakarya Nehri’nin bir kolu olan Porsuk Çayı, şehre ayrı bir güzellik ve canlılık kazandırıyor. Şehirdeki üniversiteler sayesinde öğrenci nüfusu oldukça fazla. Ayrıca Porsuk kenarındaki kafelerde keyif yaparken insan kendini Paris’te sanabiliyor. Porsuk çayı üzerinde gezinen gondollar ve gezinti tekneleri ise insana Venedik’i anımsatıyor. Şehri Avrupai bir görüntüye kavuşturan bir başka güzelliği de parklarda ve gezinti yollarında karşılaşılan heykeller. Hatta Porsuk Çayı üzerine yapılan yapay bir plajda bile güneşlenmek ve serinlemek mümkün.

Tarihi Odunpazarı Evleri’nin ünü dünyaya yayılmıştır. Burası şehrin en eski yerleşim alanıdır. Mimarisinde Osmanlı tarzını yansıtan bu evler, aslına uygun şekilde restore edilmiş ve turizme açılmıştır. Semtin çıkmaz sokakları, kıvrımlı yolları, ahşap süslemeli, cumbalı evleri, örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak bugüne ulaşmıştır. Odunpazarı Evleri, UNESCO dünya mirası listesine alınmıştır.

İlgili Yazı
İnsuyu Mağarası - Burdur
Odunpazarı Evleri
Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri’nin hemen yukarısında bulunan Kurşunlu Cami ve Külliyesi’nin yapımı 1525 yılından tamamlanmış. Külliye, cami, şadırvan, medrese, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan meydana gelmiştir. Caminin kubbesi kurşun ile kaplı olduğu için bu adı almıştır.

İşte şehrin en yeşil alanı: Sazova Parkı. Çocuklar için olduğu kadar büyükleri de kendine çeken park çok farklı bir dünya sunuyor. Yapay Gölet, Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi ve çocuk parkları gibi çok sayıda farklı alanları olan parkta bir tam gün geçirmek mümkün. Şehrin bir başka parkı da Kentpark’tır. Yukarıda sözü edilen yapay plaj bu park içindedir. Şehrin diğer görülecek yerleri arasında Balmumu Heykeller Müzesi, Haller Gençlik Merkezi, Lületaşı Müzesi ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi bulunuyor.

Sazova Parkı
Sazova Parkı

Bunun yanında şehirde hala hamam kültürü devam ediyor. Erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı hizmet veren hamamlar Eskişehir için çok önemli. Bizanslılar zamanından beni termal sularının şifalı olduğu biliniyor.

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz