İnsuyu Mağarası – Burdur

0
263
İnsuyu Mağarası
İnsuyu Mağarası
5
(51)

Burdur şehir merkezine 11 kilometre kadar uzaklıkta olan İnsuyu Mağarası 597 metre uzunluğundadır. İçinde gezmeye başladığınızda sizin için hayal dünyanızdan bir kesit gibi etkiliyor. Burdur da gezilecek yerler den önemli bir güzelliktir.

İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarasını Mağarabilimci Dr. Temuçin Aygen keşfetmiş ve 1996 yılında Vali Vefik Kitapçıgil’in sayesinde turizm`e açılmış. İnsuyu Mağarası yakınlarında İl Özel İdaresi`nin kurduğu konaklama tesisi vardır ve Mağara`nın işletmesi de İnsuyu Mağarası Tesisleri Koruma ve Yaşatma Birliği tarafından devam ettirilmektedir.

597 Metre uzunluğundaki İnsuyu Mağarasının 525 Metresini gezebiliyorsunuz Mağara`nın içindeki farklı farklı şekillerde ve yapılarda meydana gelmiş sarkıtlar ve dikitler mutlaka dikkatinizi çekecek bu yüzden şimdiden belirtmek gerek 10-15 Bin yıl civarında suyun eritmesi ve çeşitli aşınmalar sonucu oluşmuş bu sarkıtlar mağarayı tam bir doğa harikası haline getirmiş. İnsuyu mağarasının içinde farklı büyüklüklerde 9 tane gölcük vardır, Bu gölcüklerden en büyüğü 512 metrekare alanıyla Büyük Göl adını almıştır ve Türkiyedeki en büyül yeraltı gölüdür.

Yeraltı gölleriyle ülkemizin ve Burdur`un Yerli Yabancı turistlerin ilgisini çeken İnsuyu Mağarası Son zamanlarda ne yazık ki özelliğini büyük seviyede kaybetmeye başladı, Uzun zaman yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken Uğur getirdiğine inanıp madeni para atılan Gazlı göl ve Dilek Gölü son zamanlarda kurudu. 20 Metreden fazla derin olan 1980 yıllarına kadar üzerinde sandalla gezilebilen Büyük Göl ise su seviyesini büyük ölçüde kaybetmiş üç tane küçük göle dönüşmüş. Burdur Belediyesi Her yıl İnsuyu Mağarasının tanıtımını konu alan bir festival düzenliyor bu bir gelenek haline dönüşmüş bu yüzden İnsuyu mağarasının tanıtımının sağlandığı Festival Bir Fuar özelliğini taşımakta bu yüzden İnsuyu Mağarasının tanıtımının yanı sıra fuarda sanayi ürünleri ve kültürel etkinlikler tanıtılmaktadır.

İlgili Yazı
İzmir Gezilecek Yerler - İzmir'in En Güzel Yerleri

Bu yüzden Burdur’da gezilecek yerler den biri olan İnsuyu Mağarası özelliğini tamamen yitirmeden önce yolunuzun ilk düştüğü fırsatta gezip görmeniz gereken yerlerden biridir. İnsuyu mağarasına gitmeden önce sizler için oluşturduğumuz galerimizden İnsuyu mağarasının resimlerine bakabilirsiniz.

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz