İstanbul Ücretsiz Kamp Alanları

0
112
İstanbul ücretsiz kamp alanları
İstanbul ücretsiz kamp alanları
5
(1)

Sadece ülkemizin değil Dünyanın en güzel ve en önemli şehirlerinden bir tanesi İstanbul’dur. İstanbul ücretsiz kamp alanları da gezginler ve kampçılar için oldukça önemlidir. Kültürel ve tarihsel anlamda çok zengin olması sebebiyle çok sayıda turist almaktadır. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü konumunda olması sebebi ile hem Doğu hem de Batı kültürünü içerisinde barındırmaktadır.

Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olması sebebi ile de çok önemli bir yere sahiptir. İstanbul’da gezilecek ve görülecek hem doğa hem de tarihi birçok eser bulunmaktadır. Bunların yanı sıra İstanbul’da kamp yapılabilecek alanlarda bulunmaktadır. İstanbul ücretsiz kamp alanları şu şekilde sıralanmaktadır.

İstanbul Ücretsiz Kamp Alanları

İğneada Kamp Alanları

İğneada mevkiinde çok sayıda kamp yapılabilecek alan bulunmaktadır. Her kamp severin zevkine hitap eden kamp alanını burada bulmak mümkündür. İğneada kamp alanlarını tek tek ele almak daha doğru olacaktır. Bu çerçevede siz hangi kamp alanının size daha uygun olduğunu düşünüyorsanız ona gidebilirsiniz.

Çapulcu Mehmet Dede’nin Kamp Alanı

Aile olarak kamp yapmak isteyenler genel olarak burayı tercih etmektedir. Hem sahilin hem de yolun kenarında olması sebebi ile çok fazla ses gelmektedir. Daha sakin bir ortam arıyorsanız burası size uygun bir kamp alanı olmayabilir. Bu kamp alanında mangal yapmak yasaktır. Dolayısıyla ateş yakmak da yasaktır. Ücretli tuvalet imkanı da bulunmaktadır.

İlgili Yazı
Ege Bölgesi Kamp Alanları

Sarpdere Kamp Alanı

Dere kenarında kamp yapmak istiyorsanız burası tam size göre bir yer. Derenin suyu oldukça soğuk. Manzarası mükemmel. Burada huzur dolu bir kamp yapma imkanı bulabilirsiniz. Hafta sonları günübirlik misafirlerin çok gelmesinden ötürü hafta sonu biraz kalabalık olabilir.

Mert Gölü, Saka Gölü ve Hamam Gölü Kamp Alanı

Burada peşi sıra 3 adet göl bulunmaktadır. İstediğiniz herhangi birinin yakınında kamp alanınızı oluşturabilirsiniz. Yaz aylarında Mert Gölü sazlık oluyormuş. Bu bilgiyi vermekte fayda var. Geceleri biraz ıssız olabilir. Bu nedenle ıssız alanda kamp yapmak istemiyorsanız burayı tercih etmemelisiniz.

İğneada’ya ulaşmak için İstanbul’dan yaklaşık 3,5 – 4 saat yol gitmek gerekmektedir. Yolları bazı zamanlar asfalt, bazı zamanlar da bozuktur. Yola da dikkat etmek gerekmektedir. Kırklareli’ne yakın bir mevkidedir.

Ağva Kamp Alanı

Ağva kamp yapmak için çok uygun bir yerdir. Yemyeşil ormanları adeta oraya gelenleri kamp yapmaya davet etmektedir. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmaktadır. Ağva’da hem su kenarında hem de ormanlık alanda kamp yapmak mümkündür. Yeşilçay ve Göksu’nun kenarında sakinlikle dolu huzurlu bir kamp yapabilirsiniz. Ayrıca yeşillik tepelerde de kamp yapacak çok sayıda alan bulabilirsiniz. Ağva merkezi bir konumda olması sebebiyle çoğu ihtiyacınızın karşılanabileceği bir yerdir.

Ağva İstanbul’un Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinden yaklaşık 2 ya da 3 saat sürmektedir. Üsküdar’da Marmaray çıkışında Şile – Ağva otobüsleri kalkmaktadır. Bu otobüsler ile Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile de Üsküdar istikametinden doğru Ağva’ya yol alabilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Hacıllı Şelalesi Şile’de yer almaktadır. İstanbul çevresinde yapılabilecek en güzel kamp alanlarından bir tanesi burasıdır. Burası aslında bir köydür. Hacıllı Köyü. Köydeki halk geçimini odun kömürü üretimi yaparak kazanmaktadır. Bu nedenle yol üstünde odun manzaraları görmeniz doğaldır. Dere ve şelale kenarında kamp yapılabilecek alanlar bulabilirsiniz. Burada bir de Gürlek Mağarası bulunmaktadır. Mağarayı da gezebilirsiniz. Kamp alanında gece elektrik bulunmamaktadır. Bu nedenle yanınızda mutlaka lamba ya da fener getirmelisiniz. Şelaleye girme imkanı bulunmaktadır. Şelalede yüzebilir, serinleyebilirsiniz.

İlgili Yazı
Akyaka Kamp Alanları

Kamp alanında ateş yakmak serbesttir. Tabii ki bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Telefonunuz çekmeyebilir. Bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir. Oraya varmadan önce telefonunuzun çekmeyeceğini yakınlarınıza bildirebilirsiniz. Market için köyden alışveriş yapabilirsiniz. Tuvalet bulunmamaktadır. Bunu da bilmekte fayda vardır.

Hacıllı Şelalesi ve Köyü’ne araçsız gitmek çok zordur. Bu nedenle özel aracınız var ise buraya gitmenizi öneriyoruz. İstanbul’dan önce Şile’ye, Şile’den de Hacıllı Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Polonezköy Kamp Alanı

İstanbul’da yeşillik alan denildiğinde herkesin ilk aklına gelen yer Polonezköy’dür. Tarihi açıdan da gezilecek pek çok yeri bulunmaktadır. Doğa içerisinde kamp yapabileceğiniz pek çok alan bulabilirsiniz. Uzun doğa yürüyüşleri, bisiklet turu, piknik gibi aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Ayrıca Haziran ayında Polonezköy Kiral Festivali olmaktadır. Bu festivale denk gelirseniz çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Sergiler, konserler, gösteriler gibi birçok eğlenceli aktivite ile karşılaşırsınız.

Polonezköy’e Avrupa yakasından gitmek istiyorsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmeli ve ilk sapaktan girmelisiniz. Anadolu Yakasından köprüye girdiyseniz de son sapaktan çıkmanız gerekmektedir. Bu sapak Kavacık sapağıdır. Biraz ilerledikten sonra Yeni Riva Yolu göreceksiniz. Buraya girmeniz gerekmektedir. Bu yol yeni olması sebebi ile asfalttır ve diğer yola göre çok daha iyidir. Acarkent’i göreceksiniz. Gördükten sonra 4,5 kilometre daha yol gittikten sonra Polonezköy tabelası göreceksiniz. Bu yol tarifi özel araçları olanlar içindir. Eğer toplu taşıma ile Polonezköy’e ulaşmak istiyorsanız Kadıköy’den kalkan araçlar ile buraya ulaşabilirsiniz.

Kumköy Kamp Alanı

Kumköy’de tatil köyü de bulunmaktadır. Bu nedenle burada kamp yapılamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kumköy’de kamp yapabileceğiniz çok güzel alanlar da bulunmaktadır. Denize sıfır olması sebebiyle tatil yapmak için de uygun bir yerdir. Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Kilyos olarak da bilinen bu kamp alanı Sarıyer ilçesine bağlı olup, ulaşımı çok basittir.

İlgili Yazı
Ayvalık Ücretsiz Kamp Alanları

Seferoğulları Kamp Alanı

Seferoğulları kamp alanı Şile’de bulunmaktadır. İstanbul’da kamp denildiğinde ilk akla bu kamp alanı gelmektedir. Denize çok kısa mesafededir. Denizin kumsalı da bulunmaktadır. Bu nedenle burada çok güzel bir tatil de yapma imkanı bulabilirsiniz. Burada orman içerisinde kamp yapabilirsiniz. Tesis de bulunması sebebi ile ücretli hizmetler de bulunmaktadır. Ücretini vererek buradaki tesisin hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Seferoğulları Kamp Alanına ulaşmak için öncelikle Şile merkeze doğru yola çıkmak gerekmektedir. Merkeze girmeden sağa ayrılan yolda ağva tabelasını gördüğünüzde o tabeladan içeri girmeniz gerekiyor. 3 kilometre sonra Çakırköyüne vardığınızı göreceksiniz. Bu köyde yol ikiye ayrılmaktadır. Siz sol tarafta Ağva Sahil Yolu yazan kısmı takip edeceksiniz. 13 kilometre yol gittikten sonra sol tarafta bu kamp alanını göreceksiniz.

Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalar Tabiat Parkı Kocaeli tarafında yer almaktadır. Hem doğa yürüyüşü hem de trekking için çok uygun bir alandır. Aynı zamanda burada kamp da yapılmaktadır. Tuvalet mevcuttur. Belirli bir kamp yapılacak alan bulunmamaktadır. Siz nerede çadır kurmak istiyorsanız orada çadırınızı kurabilirsiniz. Tabiat parkı içerisinde tırmanış için alanlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda küçüklü büyüklü su birinkileri de vardır. Hem yeşillik hem su görmek istiyorsanız bu alanlarda kamp yapabilirsiniz. İstanbul’a biraz uzak olması tek eksi yanıdır.

Uçmakdere Kamp Alanı

Uçmakdere bölgesinde hem kamp kurabilir hem de yamaç paraşütü yapabilirsiniz. İstanbul’a 185 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu nedenle biraz yol gitmek gerekir. Kendi aracınız ile gitmeniz daha uygun olacaktır. Özel aracınız var ve sakin bir sahil kenarında kamp yapmak istiyorsanız Uçmakdere kamp alanında kamp yapabilirsiniz. Market bulunmadığında ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz.

Ege Bölgesi Kamp Alanları

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

İlgili Yazı
Akçabük Kamping

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz