İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in En Güzel Yerleri

0
403
İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler
5
(2)

Merhabalar, bu yazımda sizlere İzmir gezilecek yerleri hakkında bilgiler vereceğim. İzmir gezisi sırasında en çok beğendiğim ve sizlerinde gitmesini istediğim yerleri not aldım. Şimdi ise sizlerle not aldığım İzmir gezilecek yerler olarak size paylaşıyorum. İzmir gezilip görülmesi gereken ender şehirlerden biri. İzmir seyahatinizde yazımı İzmir gezi rehberi olarak kullanabilirsiniz. Sözleri daha fazla uzatmadan sizlere bu harika yerden bahsetmek istiyorum. İşte; İzmir gezilecek yerler

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Saat Kulesi

İzmir’e giden her insan öncelikle İzmirliler için klasik buluşma yeri olan Konak Meydanı’nı ziyaret etmelidir. Merkezi noktada olan bu meydan, gezilecek birçok yere de yürüme mesafesindedir. Oldukça canlı ve kalabalık olmasının yanı sıra Konak Meydanı’nın tam merkezinde İzmir Saat Kulesi bulunmaktadır. İzmir Saat Kulesi bu şehrin simgesidir. Bu saat kulesi Padişah II. Abdülhamid için tahta çıkışının 25. Yılında yani 1901 yılında Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi olarak yaptırılmıştır.

İzmir Saat Kulesi’nin 4 adet çeşmesi bulunmakta olup, boyu ise 25 metredir. 1901 yılından beri hiç durmadan çalışan bu saati görmeden İzmir’den ayrılmamalısınız. Ayrıca Konak Meydanı’nda Konak Yalı Camii adında İzmir’in en güzel camiilerinden bir tanesi de yer almaktadır. Sekizgen mimarisi olan bu camii, 18. Yüzyıldan kalmadır. Göz alıcı Kütahya Çinileri ile kaplıdır. Bunların yanı sıra Meydandan Varyant’a çıkarken de yokuşun hemen başında görülmesi gereken 2 adet tarihi müze bulunmaktadır.

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi Körfez’e karşı Konak Meydanı’nda Bahribaba Parkı içerisinde yer almaktadır. Konak Meydanı’nda olması sebebi ile kolay ulaşılabilecek bir yerdedir. 1831 yılında kurulan Etnografya Müzesi, St. Rock Hastanesi olarak vebalılar için kurulmuştur. Hastane olarak kurulan bu yer, daha sonraları ise kimsesiz Hıristiyan çocuklarına yuva olmuştur. İçerisinde nazar boncuğu yapımı odalar bulunmaktadır. Bu odalar İzmir’in ilk eczanesini tasvir etmektedir.

İlgili Yazı
Kamp Nasıl Yapılır? Kamp Rehberi

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde ise; Bayraklı, Bergama, Efes, Teos, İasos, Milet ve Klazomenai gibi Ege’de bulunan antik yerleşim yerlerinin kazılarından çıkarılan eserleri barındırmaktadır. Müzede en dikkat çeken iki eser ise; “Bronz Koşan Atlet Heykeli” ve “Bronz Demeter Heykeli” eserleridir. Efes’in kurucusu olan Androklos’a aile olduğu düşünülen “Androklos Heykeli” eseri de İzmir Arkeoloji Müzesi içerisinde yer almaktadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi
İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı, İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başında gelmektedir. Yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. O dönemde Batılı gezginler İzmir’i “Akdeniz’in Mücevheri” olarak tanıtmaktaydı. Bu semtte tarih, kültürel ve mimari alanda pek çok han, hamam, camii, eski İzmir evleri gibi eserler bulunmaktadır. Şadırvanaltı Camii ve Havra Sokağı arasında bulunan uzun sokakların üstü geçmişte örtülü idi. Bu nedenle buralar Kemeraltı denilmektedir. Bir çoğu metruk durumda olsa da bu bölgede çok fazla han gezme imkanına sahipsiniz.

Yeni Şükran oteli, İzmir’in en eski tarihli olup da hala yaşamını sürdüren oteldir. Bu otelde bu bölgede yer almaktadır. Ayrıca geçmişi ayna gibi yansıtan Milli Kütüphane ve sanatseverlerin hayran olduğu Devlet Opera Balesi de bu çarşının içerisinde bulunmaktadır. Buraya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer de Kızlarağası Hanı’dır. Bu hanın özellikle üst katında oldukça keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Antika dükkanlar, sahaflar, plakçılar ve birçok geçmişten izler barındıran bu handan kum da kahve içmeden çıkmayın deriz. Uzun ama keyif alacağınız onca saatin ardından bu sizler için hem dinlenme hem de lezzetli bir kahvenin tadına varma olacaktır. Kızlarağası Hanının hemen yanında Hisar Camisi bulunmaktadır. Bu camii de görülmeye değer eserlerden bir tanesidir. Kemeraltı çarşısında son olarak Havra Sokağını gezmenizi öneririz.

İlgili Yazı
Kaş Ücretli Kamp Alanları
Tarihi Kemeraltı Çarşısı
Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Agora

Antik çağlarda çarşı, Pazar gibi alışveriş yapılan yerlere Agora denilmekteydi. İzmir ise o dönemlerde Smyrna olarak bilinmekteydi. Agora 1927 yılında keşfedilmiştir. Daha öncesinde ise toprak altında idi. Bazı mermer sütunlarının açıkta kalması ilgi çekmiş ve kazı çalışmaları sonucunda Agora’ya ulaşılmıştır.

MS 178 yılında meydana gelen deprem sonucunda İmparator Marcus Aurelius Agora’yı yeniden inşa etmiştir. Sizlerin şuanda ziyaret edeceğiniz Agora, o dönemden yani Roma döneminden kalan Agora’dır. Buradan çıkan eserler ise İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Agora’yı gezmek için en fazla yarım saat ayırmanız yeterli olacaktır. Fakat unutulmaması gereken bir şey vardır ki o da buranın 08.00 – 17.00 arasında açık olduğudur. Bu nedenle Agora’yı ziyaret için bu saatleri seçmeniz uygun olacaktır.

Agora
Agora

Kadifekale

Kadifekale’den İzmir’i yukarıdan seyretmeniz mümkündür. Burada İskender’in bir ağacın altında uyuduğu söylenmektedir. Kadifekale İzmir merkezde yer almaktadır. Tepeden Körfez’ide seyretmeniz buradan mümkündür. Kadifekale efsanesini de merak ettiğinizi duyar gibiyiz. Efsaneye göre, Büyük İskender rüyasında iki Nemesis yani koruyucu ruh görür. Bu koruyucu ruhlar kendisinden yeni Smyrna yani İzmir’i uyuduğu tepenin eteklerine kurmasını söylerler. O dönemde kurulan Smyrna, Efes ve İskenderiye gibi büyük şehirler ile neredeyse aynı seviyeye gelmiştir.

Bu kalenin çevresinde bugünün yerleşim yerlerini de göreceksiniz. Fakat Helenistik ve Roma dönemine ait surları da görmeniz mümkün. Bu kalenin girişinde Körfez manzaralı bir cafe bulunmaktadır. Burada oturarak bir çay içmenizi mutlaka öneririz.

Kadifekale İzmir
Kadifekale

Aziz Vukolos Kilisesi

Aziz Vukolos Kilisesi Rum nüfusunun fazla olduğu dönemlerde Symrna’nın ilk piskoposları’ndan biri olan St. Boukolus adına yapılmıştır. 1922’ye kadar kuruluş amacına uygun şekilde yaşamını sürdüren bu kilise, 1924 yılında Atatürk’ün isteği ile Müzeye dönüştürülmüştür. Müzenin adı ise Asar-ı Antika Müzesi’dir.

İlgili Yazı
İzmir Ücretsiz Kamp Alanları

Kültür Bakanlığı’na bağlı olan bu müze zamanla opera çalışma salonu olarak da kullanılmıştır. 2010 yılında restore edilmiş ve hizmete açılmıştır. Kiliseyi ziyaret ettiğinizde bugün çok amaçlı bir salon olarak da kullanıldığını göreceksiniz. Ayrıca bu müzenin hemen karşısında Basın Müzesi bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka onu da görmelisiniz.

Aziz Vukolos Kilisesi
Aziz Vukolos Kilisesi

İzmir Kordon Boyu

İzmir Kordon Boyu, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlamakta ve İzmir Liman’ına kadar uzanmaktadır. Her mevsimde çok güzel olan Kordon’da bol bol çimlerde keyifli vakit geçiren ya da bisiklet süren İzmirlileri görebilirsiniz.

Kordon kendinizi en çok İzmir’de hissettiğiniz yer olacaktır. Özellikle yaz aylarında akşam üzerleri gün batımını buradan izlemek paha biçilemez. Ayrıca akşam yemeğinizi Kordon’da yemek harika bir fikir olacaktır. Burada Ege’nin muhteşem zeytinyağlı yemekleri ya da deniz ürünleri ile tanışacağınızdan emin olabilirsiniz. Gece eğlenmeyi de seviyorsanız buralarda çok iyi bir mekan bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir Kordon Boyu
İzmir Kordon Boyu

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in en hareketli bölgelerinden bir tanesi de Kıbrıs Şehitleri Caddesi’dir. Alsancak ve Kordon’un arkasında olan bu cadde, İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benzemektedir. Bu caddede cafeden, mağazaya, barlardan, restoranlara kadar her türlü mekanı bulabilirsiniz.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör Karataş semtinde bulunmaktadır. Bu asansör 1907 yılında inşa edilmiş. İnşa edilme amacı ise, iki sokak arasındaki 58 metrelik farkı rahatça çıkabilmekmiş. Bu asansör inşa edilmeden önce orada 155 basamaklı merdivenler bulunmaktaydı.

Burada iki adet asansör bulunmaktadır. Biri buharla çalışırken, diğeri ise elektrik ile çalışmaktaydı. 1985 yılında gerçekleştirilen restorasyon sayesinde ikisi de elektrik ile çalışmaya başladı. Körfez manzarasının en güzel göründüğü yerlerden bir tanesi de İzmir Tarihi Asansördür. Bu nedenle özellikle gün batımını burada geçirmenizi tavsiye ederiz. İster akşam yemeği yiyin, isterseniz güzel bir akşam kahvesi için fark etmez, yeter ki gün batımını bir kez buradan izleme keyfine erişin. Pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

İlgili Yazı
Bursa Gezilecek Yerler - Bursa'nın En Güzel Yerleri
İzmir Tarihi Asansör
İzmir Tarihi Asansör

İzmir gezilecek yerler olarak sizlerle paylaşacağım yerler bunlardı. İzmir de boyoz yemeden asla dönmeyin. Şimdilik hoşçakalın…

İzmir Ücretsiz Kamp Alanları

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz