Kamp Nasıl Yapılır? Kamp Rehberi

0
431
Kamp Nasıl Yapılır
Kamp Nasıl Yapılır
4.9
(29)

Kamp nasıl yapılır, kamp yapmak oldukça keyifli ve heyecan verici bir histir. Bu hissi bir kere yaşayan bir daha bırakamaz. Çünkü kamp insanın doğa ile baş başa olabildiği, teknolojik imkanlardan mümkün olduğunca uzak bir şekilde hareket edebildiği özgür alanlardır. Son zamanlarda insanların ruhlarını özgür bırakmaya ihtiyaçları bulunduğu da bir gerçektir. Bu özgürlük beş yıldızlı otellerde değil, doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir ortamda gerçek amacına ulaşmaktadır.

Kamp Nasıl Yapılır? Kamp Rehberi

Oldukça fazla kamp seçeneği vardır. Çadır kampı ve karavan kampı ülkemizde en sık yapılan kamplardan biridir. Karavan kampı yapılırken ihtiyaç olan tek şey bir karavana sahip olmaktır. Bununla birlikte bazı kamp alanlarında karavan kiralama durumları olabilmektedir. Bazı durumlarda karavan kampı maliyetli olabileceği için çadır kampına yönelim bu günlerde daha sık yaşanmıştır. Kamp yapmak isteyen birçok kişi, kamp nasıl yapılır? konusunda arama yapmaktadır. Bizler de sizin için Full Kamp Rehberi ile kampın inceliklerini ve en ideal kamp yerlerini paylaşacağız. En ideal kamp bilgileri paylaşımımızdan yararlanmak için sizler de yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Kamp Nasıl Yapılır?

Plan Aşaması

Kamp Yapmadan önce bir plan yapılması her zaman avantajlı olacaktır. Plan aşaması kampınızla ilgili detaylı durumları ve ana hatları ile kamp rotasını belirlemeye yardımcıdır. Her zaman kaliteli bir kamp tatili yaşamak için mutlaka bir planınızın olması gerekir. Nereye gideceğiniz ve buraya gitmek için hangi ulaşımı tercih edeceğinizin planlı ve programlı olması sizlere zaman açısından da finansal açıdan da tasarruf sağlar.

İlgili Yazı
Artvin Gezilecek Yerler - Artvin’in En Güzel Yerleri

Zaman Ayarlaması

Kamp yaptığınız yerde ne kadar süre kalacağınızı ve bu tatile ne kadar süre ayıracağınızı önceden planlamak zamanın kıymetini bilmenizi sağlar. Bu durum da tatilin amacına uygun ve oldukça verimli geçmesine zemin hazırlar.

Kamp Malzemeleri Temini

Kamp yapabilmek oldukça uygun fiyatlara olmaktadır. Gene de öncesinden planladığınız kampınız için malzeme temini yapmak kamp sırasında aksaklıklar yaşanmamasını önleyecektir. Kamp malzeme listesini aşağıda sizler için detaylı bir şekilde inceledik. Bu malzeme isimlerinden buradan faydalanarak, sizler de kendi kamp malzeme eksikliklerinizi anında giderebilirsiniz. Kamp yapmak keyifli bir iştir. Fakat yerin kısıtlı olması nedeniyle de sadece ihtiyaç dahilinde olan eşyaların alınması gerekmektedir.

Keyifli Kamp Zamanı

Planlar yapıldı, ulaşım sağlandı, zaman ayarlaması da yapıldı. Kamp malzemelerinin sadece ihtiyacınız olanı temin edildi ve kamp alanına gelindi. Bundan sonrası artık keyif çıkarma zamanıdır. İster tek başına ister ailecek ister arkadaş ortamı ile kamp her zaman eğlenceli ve keyif dolu vakitler geçirebileceğiniz bir andır. Çünkü insan baz durumlarda kalabalıktan uzaklaşmak ve olabildiğince insanlardan sıyrılarak doğaya dönmek ister. Doğasever için bu her zaman geçerli olsa da, doğa ile arası olmayan kişiler bile zaman zaman ona dönmek isteyebilir. Bunun için en ideal fırsat da kamplardır.

Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Kamp yaparken unutulmaması gereken bir durum, sizin orada evinizin konforunun olmayacağıdır. Mümkün olabildiği kadar az ve ihtiyaç dahilinde eşya ile yola çıkmak kampçılığın birincil ve en temel kuralıdır.

Kamp Malzemeleri
Kamp Malzemeleri

Çadır

Çadır olmazsa olmaz bir kamp malzemesidir. Sizin barınma ihtiyacınızı karşılar. Çadır seçerken ucuza kaçmamak gereklidir. Çünkü bir kez alınıp uzun ömürlü kullanılacak bir üründür. Yapmak istediğiniz kamplara ait ürünler konforlu ve fazla eşya dolu olmamalıdır. Minimum seviyede gerekli olan ürünleri tercih etmelisiniz. Çadır da en gerekli üründür. Tek kişilik, çift kişilik, üç kişilik ve aile boyu olmak üzere dört çeşit çadır bulunmaktadır. sizin ailenizin yapısına ve kampınızın ihtiyacına uygun bir kereliğe özgü kaliteli bir çadır almanız bir sonraki kamp zamanında sizleri yeni bir çadır masrafından kurtaracaktır. Çadır seçimi yaparken üç mevsim çadır almanız kış hariç dilediğiniz zaman aralığında kamp yapmanız için bir fırsat yaratır. Sizi mevsimsel olarak kısıtlamaz.

İlgili Yazı
Karadeniz Kamp Alanları, En iyi Karadeniz Kamp Alanları

Çanta

Kamp çantaları kişiye özel olmalıdır. Burada ailelerin en sık yaptığı yanlışlardan biri budur. Ailecek yapılan kamplarda oldukça fazla çanta kullanılmakta ve böylece de gerekli gereksiz ne varsa fazla eşya kalabalığında aileler boş yere çanta taşımaktadır. Çantalar süreye uygun olarak orta boy ya da büyük boy seçilmeli. Kaç kişi kamp yapacaksa o kadar çanta olmalı ve çantalar kişiye göre hazırlanmalıdır.  Özellikle aile kamplarında ortaya çıkan bir sorun olarak karşımıza çıksa da çocuklara kamp kültürünü aşılamak için çantalarını hazırlamalarına fırsat vermeniz gerektiğini belirtmek gerekir.

Kıyafet konusunda cimri olmanız size çantanızda yer açılması konusunda büyük kolaylık sağlayacaktır. Bir giydiğinizi bir daha giyerek sizler de deodorant ve duş yardımı ile kıyafetlerinizi uzun süre kullanmayı öğrenebilirsiniz. Özellikle deniz kenarında kamp yapacaklar için kamp yerlerinde sağlanan özel su ve temizlik ihtiyaçları ile minimum kıyafeti yıkama ve tekrar giyme şansı da mümkündür. Bu nedenle kıyafet kalabalığına gerek kalmadan kolayca kamp yapabilmenizi sağlayabilirsiniz.

Yanınıza küçük bir şişe çamaşır deterjanı almanız kıyafetlerinizi yıkayabilmeniz açısından önemlidir.  Kurutmak için de bir ağaç ya da çadırın üzerinde tamamen doğadan yararlanarak birkaç gün geçirebilirsiniz. Uyku tulumu ihtiyacı kişilerin yatacak yerlerini kendileri temin edecekleri için yeterlidir. Her ne kadar yazın da kamp yapılıyor olsa uyku tulumunuz olmadan çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Çanta İçi Malzemeleri

Kişisel eşyalar olarak çamaşır, kıyafet, havlu ve kişisel temizlik ürünü. Bu sayılan malzemelerde minimum sayıya gidilmesi çantada aşırı yer kaplamayı önleyecektir.  Kıyafet konusunda her eşyanın bir yedeğinin olması yeterlidir.

Yemek İhtiyaçları

Çoğu kamp yerlerinde yemek ihtiyaçları bulunduğunuz yerden karşılanmaktadır. Bu nedenle kamp yeri tercih ederken çoğu kişi yemek servisi olan kampları tercih etmektedir. Bununla birlikte sizler kamp yeri değil ve kendi başınıza doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir yer arıyorsanız kamp malzemesi satan yerlerden, kamp ocağı setleri ve ihtiyacınız olan yemek araç gereçlerini uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bu setlerin içerisinde ocak, yakmak için malzemeler ve tencere bulunmaktadır.

İlgili Yazı
Edirne Gezilecek Yerler - Edirne’nin En Güzel Yerleri

Tabak, bardak ve çatal – kaşık takımının olduğu 2 kişilik, 4 kişilik setleri de buna dahil edebilirsiniz. Alimünyum folyo hem yemek hazırlarken hem masa örtüsü kullanımında hem de servis olarak tabak yerine kullanılabilir. Bu tarz çok amaçlı ve başka şeylere de dönüşümünü sağlayabileceğiniz malzeme kullanmak kamp hayatının size sunduğu kolaylıklardır. Bu tarz ihtiyaca göre ürün kullanımı sağlarsanız kendiniz de hangi ürünü hangisine dönüştürelebileceğinizi denem yanılma olarak öğrenebilirsiniz. Yiyecek malzeme olarak da konserve ürünlerden ve paketli hazır gıdalardan yararlanmanız kamp zamanı yemeğe vakit harcanmamasını sağlar. Bu sayede de kamp amacınıza uygun doğa ile daha çok baş başa kalabilirsiniz.

Kampta Yemek İhtiyaçları
Kampta Yemek İhtiyaçları

Aydınlatma İhtiyaçları

Ortak kamp alanlarına elektrik verilmektedir. Bu yerlerin aydınlatma ihtiyaçları da sağlanmaktadır. Kamp alanı dışında kendi belirlediğiniz bir yerde kamp yapmak için aydınlatma ihtiyacını kendiniz çözmelisiniz. Bunun için alacağınız bir adet pil ile çalışan fener ve yedek piller işe yarayacaktır. Günümüzde güneş enerjisi ile çalışan fenerler ve kafa lambaları da bulunmaktadır. Bu sayede tamamen doğal gündüz şarj edip gece de kullanabileceğiniz ürün seçenekleri de mevcuttur.

Diğer Ürünler

Bunlar ihtiyaç olan ve alınmasının unutulmaması gereken en önemli ürünlerdir. Farklı konu dallarına girdiği için diğer ürünler kategorisinde en önemlileri en sona sakladık. Böcek kovucu malzemeler doğadaki haşerelere karşı sizleri koruyacaktır. Tuvalet kağıdı ve çöp torbası da yaşam alanlarınızı kirletmemeniz ve kişisel temizliğinizi kolaylaştırmanız için ihtiyaç dahilinde olan ve çantada bulunması gereken ürünlerdir.

İlk yardım seti oldukça elzemdir. Herhangi bir ufak yaralanmalara karşı yanınızda bulunacak olan küçük bir kit, büyük sorunların oluşmasının önüne geçecektir. Dikiş seti almak bu arlar çoğu kampçının yaptığı şeylerdir. Bunlar kamp işini aylara dönüştüren kişiler için gereklidir. Bir haftalık kamp ihtiyacına dikiş seti bulundurmak yer işgalidir. Gene de kişilerin kendi tercihlerine kalmıştır. Diğer ürünleri gideceğiniz kamp alanları dahilinde ihtiyaçlarınıza göre artırabilirsiniz.

İlgili Yazı
Kuşadası Ücretsiz Kamp Alanları

En ideal ve heyecan verici kamp sitesi olan www.kamp360.com ayrıcalığı ile ihtiyacınız olan tüm kamp tekniklerini ve yerlerini öğrenebilirsiniz. İdeal kamp nasıl yapılır ve kamp yapmanın ayrıcalıklarının neler olduğuna dair kapsamlı bilgiler ve heyecanlı kamp yerleri için sitemizi takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz