Kamp Yemekleri

2
373
Kolay Kamp Yemekleri
Kamp Yemekleri
5
(2)

Bu yazımız da sizlere kamp yemekleri hakkında bilgi vereceğiz. Kamp yemekleri konusunda yapmamanız gereken hatalar dahil püf noktaları yazımızda okuyabilirsiniz.

Öncelikle şunu ifade edebilirim ki uzun geçen kış gecelerini geride bıraktık. Henüz bu ülkenin keşfedilmedik öyle güzel ormanlarının vede göl kıyılarını istemenin hepimizi olumlu anlamda motive edeceği açıktır.

İşte bu yazımız da siz değerli kamp gezgini arkadaşlarımıza bu  kamplarda kısa süreli olarak ne yiyeceğiz? Yada yemek sırasında bir hayvan gelirse nasıl bir önlem alabiliriz? tarzında ki sorularınızı duyar gibiyim. Bu temel sorularınıza bu yazımızda yardımcı olmaya çalışacağım.

Kamp Yemekleri

Şunu ifade etmek gerekirse yemek konusunda menemeni siz yaparsanız bu kampın ocak başı sizsiniz demektir. Yani biraz daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bunu daha pratik bir hale getirmenin de usulleri var. Bu nedenle öncelikle kamp ateşinin bizi hem ısıtmasını hemde doğada ki yırtıcı hayvanlara karşı koruma açısından oldukça faydalı olacaktır. Buna ilaveten bir diğer pratik önerimiz yanınız da fırından kolayca bozulmayan veyahut marketlerde satılan hazır sandviç  ekmeklerden almanızda yararlı olabilir.

Kamp çantanızın ağır olmaması için yemeklerin ağır olmaması, kamp yemekleri çabucak pişecek yumurta tarzı gıdalardan seçilmesi yerinde bir karar olacaktır. Kamp çadırının ağır olması yorulmanıza ve halsiz olmanıza etki edecektir. Şunu ifade etmekte yine fayda var. Kamplara gitmenin en önemli amacı zihnimizi olabildiğince dinlendirmek ve anın tadını çıkarmaya çalışmaktır.

Bir başka önerimiz ise akşam yemeğini olabildiğince geç vakitlere bırakmayınız. Eğer gittiğiniz kamp alanları  göl veya deniz kıyısında ise balık tutarak akşam yemeğinizi unutulmayacak bir bir tat ile  yapabilirsiniz. Çünkü kamp çadırınızın önünde yaktığınız ateşin ve olta ile tutup o közde pişirdiğiniz balığın tadını hiçbir yerde bulmazsınız ve bu tadı unutamazsınız

İlgili Yazı
Kamp Nasıl Yapılır? Kamp Rehberi

Pratik Kamp Yemekleri

Kamp Yemekleri
Pratik Kamp Yemekleri

Makarna ve Türevleri ( Olmazsa Olmazlardan)

Kamp çantası hazırlanacak ve ne yemek malzemesi diye düşündüğünüz anda önceliğiniz şüphesiz makarna olacaktır. Peki makarna pratik kamp yemekleri içerisin de olmazsa olmazlardan ona bakalım.

Pratik kamp yemekleri denince akla makarna ve türevleri gelir. Bunun başlıca nedeni ise içerisinde barındırdığı 370 kalorinin olması ve doyurucu özelliği başlıca etkenleri arasındadır. Yanınız da getireceğiniz peynir ve hazır çorba ile çok lezzetli bir akşam yemeği haline gelebilir. Makarnanın bu şekilde tercih edilmesinin yine içerisinde barındırmış olduğu; A, B1 ve B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfar, potasyum ve protein yönünden de zengin olmasının payı oldukça mühimdir. Makarnanın kolay ve hızla hazmedilmesinin en önemli nedeni de budur. Fiziksel ve acil enerji ihtiyacı duyulan işlerle uğraşan herkes için makarna kesinlikle tercih edilmektedir.

Menemen

Olmazsa olmazlarımızdan bir diğer kamp yemekleri arasında olan yiyecek menemen. Kampçılar tarafından oldukça tercih edilen menemen hem hazırlanması hemde  pratik olması açısından önemlidir. Menemen için gerekli malzemeler;

  • Yumurta
  • Domates
  • Biber
  • Soğan
  • Sıvı yağ
  • Tuz

Menemen kampçıların kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

menemen
menemen

Sandviç Çeşitleri

Genelde 1 günlük kamp gezilerinde tercih edilmektedir. Hem yorucu olmadığı gibi pratik kamp yemekleri arasında tercih edilmektedir.

Sandviç Çeşitleri
Sandviç Çeşitleri

Çorba Çeşitleri

Çorba çeşitleri daha çok sonbahar kamp gezilerinde tercih edilir. Nedeni ise hem içimizi sıcak tutması ve pratik olması açısından önemlidir. Hazır çorbalar ile sıcak su ile 5 dakika da hazır hale getirip afiyetle karnınızı doyurabilirsiniz. Size tavsiyem deniz veya göl kenarına gidiyorsanız tarhana çorbası götürmeniz olacaktır.

Çorba Çeşitleri
Çorba Çeşitleri

Sucuk – Ekmek

Kuru fasulye, pilav nasılsa normal hayatta kampta da sucuk ekmek odur. Kamp çadırının önünde yakacağınız ateşin közlenmesi ile birlikte sucuğu şiş veya sopa parçası ile ateşin üstünde bir güzel pişirdikten sonra ekmeğinizin içine koyup afiyetle hızlı ve pratik yoldan yapabilirsiniz.

İlgili Yazı
Kamp Malzemeleri Nelerdir?
Sucuk - Ekmek
Sucuk – Ekmek

Patates – Yumurta

Kamp alanına gitmeden önce büyük boy bir kaç tane patates alıyoruz. Közde almış olduğumuz patatesin içini oyup içine yumurtayı kırıp közde pişmesini bekliyoruz. Yumurta ile beraber baharat koymasını unutmayın. 25 – 30 dakika içerisinde size tadını hayatınızda unutmayacağınız yemeğiniz hazır olacaktır.

Patates - Yumurta
Patates – Yumurta

Sonuç itibariyle özetleyecek olursak kampa gittiğimizde, menemen, makarna, yumurta ve buna benzer gıdaları seçmemizde fayda vardır.

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz