Los Angeles Gezi Rehberi – Melekler Şehri

0
212
Los Angeles
Los Angeles Gezi Rehberi
5
(500)

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alır. En büyük şehri olan New York’tan sonra ikinci büyüklükteki şehridir. Tüm cazibesiyle “Melekler Şehri” olarak anılmayı hak etmiştir.

Los Angeles, 1781 yılında keşfedilmiş, günümüzde ise Amerika Birleşik Devletleri’nin en metropol şehri haline gelmiştir. Hollywood, Disneyland gibi meşhur yapıları barındırır, kültür ziyaretçilerinin odak noktası şehirlerdendir. Oyuncu, yazar gibi entellektüeller şehri özgün adı olan  Melekler Şehri ya da Kreatif Başkent olarak anarlar. Turistler rüyalrını süsleyen şehre gittiklerinde caddelerinde kesilmeyen siren seslerini duyarlar, uçsuz bucaksız güzelliklerine doyamadan ziyaretlerini tamamlarlar.

Los Angeles
Los Angeles

Şehrin bugünkü gelişimini sağlayan asıl faktör; öncelikle petrol yataklarının keşedilmesi, altın yataklarının bulunması ile bir anda gelişip zenginleşmesi olmuştur. Bu zenginlikle dikkatleri üzerine çeken şehir iklimi ve doğal güzelliklerinin fark edilmesiyle cazibe merkezi olmayı başarmıştır. Önemli faktörlerden biri de ilk sinema salonunun burada açılması olmuştur. Böylelikle New York’un gözdeliğini paylaşmaya başlamış ve Amerika Birleşik Devletleri’nin sanat ve eğlence merkezi olmuştur.

Los Angeles Gezilecek Yerler

Downtown

İlk gezilecek yerlerin başında gidenlerin hayran kaldıkları Downtown yani şehir merkezi bulunur. Yüksek binalar, gösterişli villalar, görkemli reklam panoları ve gidenlerin saymaya yetişemediği sinema salonları şehrin merkezi Downtown’da bulunur. Büyüklüğü ve gösterişli şehir merkezi birçok yapıya ev sahipliği yapar. Bunlardan en önemlilerinden olan Civic Center, ABD’nin en büyük ikinci hükümet binasıdır. Bu yapı gökdelenlerle çevrili larak şehrin merkezinde bütün ihtişamıyla gelenlerin ilgisini çeker.

Downtown Los Angeles
Downtown Los Angeles

El Pueblo tarihi parkı ünlü Olvera Caddesi üzerindedir. Bu cadde el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanları ve restorantları ile gelen misafirlerini ağırlar. Eski Tren İstasyonu ve Çin Mahallesi de şehrin merkezinde gelenlerin görmek isteyeceği yerlerdendir. Staples Center, NBA maçlarının oynandığı yer olarak gidilmeyi hak eder. Ayrıca sanat severler için Modern Sanatlar Müzesi de şehrin merkezinde görülmeden geçilemeyen yerlerdendir.

İlgili Yazı
İnsuyu Mağarası - Burdur

Hollywood

Los Angeles, denilince ilk akla gelen Hollywood, sinema ve film sektörünün kalbidir. Dünyada üne kavuşmuş film yıldızlarının el ve ayak izleri bulunur. Dolby Tiyatrosu, eski adıyla Kodak Tiyatrosu Hollywod’da bulunan akademik ödüllerin verildiği önemli bir yerdir. Devasa Hollywood yazının fotografını çokça görmüşüzdür, bu yazı tiyatronun yanındadır. Film sahnelerinde bolca görüntülerine rastladığımız tam anlamıyla sinema şehri olan Hollywood’da gezerken sinema tarihine tanıklık edersiniz.

Hollywood
Hollywood

Disneyland

Küçüklerinde büyüklerinde gitmeden bildiği ve ilgisini çektiği Disneyland, Los Angeles gezisi listesinde en başta bulunan yerlerdendir. Disneyland, 1955 yılında Walt Disney tarafından kurulmuştur. Los Angeles şehir merkezinin güneyinde, Anaheim Bölgesi’nde yer alır. Sıradan eğlence parklarına benzemez, büyük küçük herkesin kalbi eğlence ile burada aynı tempoda atar.

Disneyland
Disneyland

Sri Lanka Gezi Rehberi

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz