Sri Lanka Gezi Rehberi – Tapınaklar Ülkesi

0
213
Sri Lanka
Sri Lanka Gezi Rehberi
5
(3)

Sri Lanka, Hindistan’a 30 Km uzaklıkta Hint Okyanusu’nda bulunan bir ülke… Geçmişte Seylon olarak bilinen Sri Lanka tipik ada ülkelerinden biri olarak bilinir. Sri Lanka’da yaklaşık 20 milyon insan yaşar. Sri Lanka yüzölçümüyle ve 1.350 kilometrekare olan uzun bir sahil şeridiyle gelenlerin oldukça ilgisini çeker. İklimsel özelliği senenin Aralık-Mart dönemlerinde muson yağmurları etkisinde kalır. Senenin diğer aylarında Haziran-Ekim dönemlerinde güneybatıdan gelen muson yağmurlarıyla geçer. Ülkenin en yüksek yeri olan Pidurutalaga Dağı 2 bin 500 metre yükseklikte bulunur.

Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’nın doğal kaynakları coğrafi yapı bakımından granit, fosfat, kil ve kireçtaşından oluşmaktadır. Ülkede hortum, kasırga sıklıkla yaşanan doğal afet olayları içinde bulunmaktadır. Bütün bu olumsuzlara karşın ülke halkı büyük bir mutluluk içerisinde yaşam mücadelesi verir. Ülkenin diğer ismi Serendib ‘beklenmedik şeyler’ anlamını taşır. Ülkede yaşanan doğal afetler ve insanları şaşırtan sürprizleriyle isminin tam karşılığını vermektedir. Yemyeşile bürünmüş tropikal ormanları, çay tarlaları, baharat bahçeleri, pirinç tarlaları ve kauçuk ağaçlarıyla tam bir renk cümbüşü oluşturur.

Sri Lanka Gezilecek Yerler
Sri Lanka

Yükseklere çıkıldığında gelenlerin karşısına çıkan tapınaklar Budist kültürünün en tipik örneklerini büyük canlılıkla ortaya koyuyor. Dağların arasından akan şelaleler ve göller resmedilecek görkeme sahip. Sri Lanka sahilleri sapsarı kumsalları ve hemen dibindeki görkemli hindistancevizi ağaçlarıyla imrendirici görsellik sunuyor. Ormanlarda yaşayan maymunlar, filler, leoparlarıyla vahşi yaşam örnekleri bu ülkenin en önemli özelliklerini oluşturur. Sri Lanka’da görülüp gezilmesi gereken ve yaşanacak birçok alternatif bulunur. En önemlisi de Budist kültürüne sahip şehirler olan Kandy, Polonnaruwa ve Anuhadrapuwa’nın emsalsiz güzellikleridir.

Buddha Heykelleri Sri Lanka

Buralarda irili ufaklı çok sayıda Buddha heykelleriyle karşılaşılır. Sigiriya bu ülkenin altın niteliği taşıyan dağlarından biri olma özelliği taşır. Buraya tırmanmak çay tarlalarında çalışan kadınların çay toplamasını izlemek, tapınaklarda Budist halkın tapınmasını izlemek, en büyük yatar Buddha heykelini görmek, çağlayanlarında rafting yapmak, akan şelale sularının altında serinlemek, bol baharatlı yemeklerinden keyifle yemek aktivitelerin başında gelir.

İlgili Yazı
Akyaka Kamp Alanları
Buddha Heykelleri Sri Lanka
Buddha Heykelleri Sri Lanka

Sri Lanka siyasi konum olarak hâlâ düzlüğe çıkmış bir konumda bulunmuyor. Kuzey kısmındaki bölgelerde iç savaş devamını sürdürmektedir. Yaşanan iç savaş dışarıdan gelenleri etkilemese bile halk iç savaşla yaşamaya alışmış durumdadır. Dambula milat öncesi birinci yüzyıldan kalma beş adet Budist mağara tapınağına ev sahipliğinde bulunur. Burası aynı zamanda Dünya Kültür Mirası’nda bulunur. Dambula yaklaşık 10-150 civarında irili ufaklı Buddha heykelleriyle ülkenin ünlü beldelerinden biridir. Bu heykellerin üzerinde maymunlar cirit atar.

Polonnawura Sri Lanka

Onları görmek ve fotoğraflamak başlı başına eğlence olmaktadır. Polonnawura Sri Lanka’nın 12. yüzyılda altın çağlarını yaşamış şehirlerinden biri olarak bilinir. Şehrin merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı gelenlerin en çok ziyarette bulunduğu tarihsel değeri olmuştur. Polonnawura’da bulunan Gal Vihare, tek granit kayadan oyularak yapılmış bulunan oturan, yatan,  ayakta duran Buddha heykelleriyle tüm ihtişamını sürdürür. Anuhadrapuwa antik şehir olarak UNESCO korumasına alınan şehirlerden biridir. Milattan önce 4. Yüzyılda Sri Lanka’nın başşehri olmuş, korunan kalıntılarıyla gelenlere ev sahipliğinde bulunur. Ayrıca antik bu şehrin etrafında pek çok tapınak mevcuttur.

Polonnawura Sri Lanka
Polonnawura Sri Lanka

Kandy Sri Lanka

Kandy Sri Lanka için çok önemli şehirlerden biridir. Kıyıdan uzak olmasından ötürü bağımsız kalmıştır. Dolayısıyla tarihi ve mimari eserler hemen hemen hiç yok gibidir. Kandy’de konumlanan Dalaga Maligawa tapınağı binlerce turist tarafından ziyarete açık tutuluyor. Bu süslü tapınak günün 24 saati ziyaret edilerek ayin törenleri düzenlenir.

Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka

Sri Lanka mutfakları ve yemek kültürü Budist akım nedeniyle vejetaryen ağırlıklıdır. Ülkede pek çokot ve sebze yemekleri pişirilir. Pişirilen yemekler bol baharatlıdır. Önemli özelliklerden biride yemeklerin burada çatal bıçak kullanılmadan elle yenilmesi. Yemekler genelde yapılan pilavın üzerine köriyle pişen yemeklerin konulması usulüyle sos dökülerek yeniliyor. Yumurta yemeklerde yoğun kullanılan malzemelerden biridir. Yaklaşık her yemekte yumurta bulunur.

İlgili Yazı
Karadeniz Kamp Alanları, En iyi Karadeniz Kamp Alanları

Sri Lanka Okyanus’ta bulunan ülkelerden biri olmasına karşın deniz ürünleri pek tüketilmiyor. Daha ziyade pazarlarda ve marketlerde kurutulmuş balık ürünleri tercih edilmekte. Hindistan Cevizi ülkede en çok yetişen bitkilerin başında geliyor. Sri Lanka’da tüm tropik meyveler yetiştiriliyor. Kaju ise bol üretilip tüketilen kuruyemişlerinden biridir.

İzmir Gezilecek Yerler

Bu yazımız ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Bize bu yazıyı geliştirelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz